Jak poprawić swój charakter pisma?

Bez względu na to, w jakim wieku jesteśmy, często patrząc na efekty naszego ręcznego pisania, łapiemy się za głowę. Nie oznacza to wcale, że piszemy brzydko, po prostu coś nam się w naszych literkach nie podoba. Nie ma jednak nad czym rozpaczać, bo nasz charakter pisma możemy łatwo zmienić. Ale aby to zrobić będziemy musieli poświęcić trochę czasu na ćwiczenia, które nam w tym pomogą.

Znajdź inspirację w Internecie
W czasach globalizacji często porównujemy nasze pismo do pisma innych osób. Nic w tym dziwnego, w końcu już za pomocą jednego kliknięcia możemy obejrzeć notatki tysiąca osób na raz. To właśnie te osoby mogą być dla nas inspiracją. Jeśli na Instagramie obserwujemy kogoś, kogo pismo wyjątkowo nam się podoba, spróbujmy zacząć pisać tak, jak ta osoba. Oczywiście wpłynie na to wiele czynników, papier, narzędzie do pisania czy nawet czas, który na pisanie poświęcimy, ale odrobina ćwiczeń i eksperymentów pozwoli nam znaleźć to, co jest nam najbardziej potrzebne, aby ulepszyć w znacznym stopniu nasz charakter pisma i być może sposób, w jaki łączymy nasze literki.

Zdecyduj, co dokładnie chcesz poprawić
Odpowiedź “wszystko” nie wchodzi w grę. Wypisz wszystkie swoje literki i cyferki i oceń, które Ci się nie podobają. Potem znajdź taką ich pisownię, która odpowie Ci najbardziej. Możesz też sama wypisać na kartce literki w różnych stylach albo różnymi długopisami, które też mają wpływ na wygląd naszego pisma. Gdy wybierzesz już taki wygląd, który będzie idealnie pasował do twojej wizji, rozpocznij ćwiczenia. Do tego przyda nam się zeszyt lub kilka luźnych kartek papieru. Ćwiczenia musisz zacząć od tego, co robią dzieci w przedszkolu: pisząc każdą literkę dokładnie tak długo, aż jej pisownia będzie przychodziła Ci naturalnie i nie będziesz musiała się dla niej specjalnie skupiać.

Jak polepszać nasze pismo na co dzień?
Nasze nowo wypracowane pismo po czasie znowu nam się znudzi. To normalne, zwłaszcza jeśli będziemy się rozwijać w stronę kaligrafii. Jeśli do tego dojdzie, musimy powtórzyć cały proces jeszcze raz, czyli ponownie wybrać elementy, które nam się nie podobają i wyćwiczyć sobie nowy sposób ich pisania. Nie oznacza to jednak, że na co dzień nie możemy starać się ulepszać naszego pisma. Aby to robić, musimy pisać ręcznie. Do tego mogą nam posłużyć listy zakupów, notatki czy po prostu bazgranie na przerwie. Jeśli będziemy w ten sposób ćwiczyć naszą rękę, nie będzie się ona męczyć przy dłuższym pisaniu, a my sami będziemy ulepszać litery, które nie będą nam się podobały.

Dodaj komentarz