Jakie choroby powodują nietrzymanie moczu?

Jakie choroby powodują nietrzymanie moczu?

W obecnych czasach coraz częściej występuje problem nietrzymania moczu, który może mieć dość zróżnicowane przyczyny. Warto się z nimi zapoznać, a także dowiedzieć na ich temat nieco więcej.

Rodzaje nietrzymania moczu

Nietrzymanie moczu z całą pewnością uznawane jest za dość poważny problem zdrowotny. Częściej występuje on u kobiet, niż u mężczyzn, co jest związane w dużej mierze z ich fizjologią. Częstotliwość pojawiania się problemów związanych z nietrzymaniem moczu wzrasta wraz z wiekiem. Obecnie diagnozuje się różne rodzaje problemów z nietrzymaniem moczu. Wśród nich można wskazać następujące:

  • wysiłkowe nietrzymanie moczu, które wiąże się z mimowolnym wyciekaniem moczu w przypadku wzrostu ciśnienia w jamie brzusznej podczas wysiłku,
  • nietrzymanie moczu z parcia, związane jest z popuszczaniem moczu na skutek działania parcia, którego nie da się zatrzymać,
  • mieszane nietrzymanie moczu, w którym pojawia się zarówno wysiłkowy problem, jak i trudności związane z parciem,
  • nietrzymanie moczu z przepełnienia, które pojawia się na skutek przepełnienia pęcherza i najczęściej występuje u mężczyzn, którzy mają problemy z gruczołem krokowym.

Przyczyny nietrzymania moczu

Przyczyny nietrzymania moczu mogą być bardzo zróżnicowane. Mogą się one wiązać na przykład z prowadzeniem nieprawidłowego stylu życia, ale także zmaganiem się z licznymi problemami zdrowotnymi. Nietrzymanie moczu może mieć także różne nasilenie oraz pojawiać się w różnych odstępach czasu. Przyczyny nietrzymania moczu w dużej mierze wpływają na rodzaj posiadanych problemów zdrowotnych. Najczęściej u pacjentów pojawia się wysiłkowe nietrzymanie moczu, które związane jest z osłabieniem mięśni dna miednicy. Nietrzymanie moczu z przepełnienia najczęściej diagnozowane jest u starszych mężczyzn, którzy zmagają się ze schorzeniami gruczołu krokowego, na przykład jego przerostem. Oprócz tego nietrzymanie moczu może się także wiązać z nadreaktywnym pęcherzem oraz schorzeniami ogólnoustrojowymi, takimi jak na przykład cukrzyca, a także chorobami neurologicznymi oraz ginekologicznymi. Mimowolne oddawanie moczu bardzo często występuje również w przypadku zapalenia układu moczowego, jednak w tym przypadku jest przemijające.

Leczenie nietrzymania moczu

Wiele osób zastanawia się, jak sobie poradzić z nietrzymaniem moczu. Przede wszystkim w przypadku zmagania się z takimi problemami zdrowotnymi należy udać się do lekarza specjalisty, który określi ich przyczynę, a także wdroży odpowiednie leczenie. Istotne jest leczenie schorzeń pierwotnych, ponieważ dzięki temu dolegliwości związane z nietrzymaniem moczu mogą samoistnie ustąpić. Warto również dbać o swoją higienę oraz stosować odpowiednie produkty kosmetyczne. Wśród nich można polecić wkładki urologiczne damskie, które zwiększą codzienny komfort, zarówno fizyczny, jak i psychiczny. W sprzedaży można znaleźć szeroką gamę różnych produktów, które są odpowiednio dostosowane do potrzeb kobiet oraz mężczyzn z problemem nietrzymania moczu. Na pewno będzie to pomocne rozwiązanie.

Dodaj komentarz