Drewniany sufit w salonie a może z surowego betonu. Który lepszy?

Drewniany sufit w salonie a może z surowego betonu. Który lepszy?

Podczas budowy domu zadajemy sobie wiele istotnych pytań, związanych nie tylko z estetyką, ale również bezpieczeństwem i wygodą. Jedną z kwestii, która z pewnością prędzej czy później stanie się tematem domowych rozmów, jest dobór odpowiedniego rodzaju sufitu do salonu. Pośród popularnych i cenionych opcji znajduje się sufit drewniany i sufit z surowego betonu. Który z nich jest lepszym rozwiązaniem?

Sufit drewniany – czym się wyróżnia?

Sufit, a co za tym idzie – strop, wykonany z drewna jest rozwiązaniem, które jest doceniane przez wielu odbiorców. Niewątpliwą zaletą tego rozwiązania jest lekkość oraz prosty i szybki montaż, a także wysoka estetyka. Pamiętaj jednak o tym, że drewniany sufit w połączeniu z nowoczesnym wnętrzem może prezentować się nieco nietypowo.

Salon zazwyczaj znajduje się na parterze domu, jednak jeśli mieszkasz na poddaszu, pamiętaj także, że lekki, drewniany sufit może się nie sprawdzić. W takiej sytuacji stworzenie efektywnego podziału pomieszczeń za pomocą ścianek działowych może się okazać po prostu niemożliwe z uwagi na to, że dodatkowe ściany mogłyby naruszyć stabilność całej konstrukcji.

Dodatkowo, drewniany strop po jakimś czasie zaczyna “pracować” i wydaje dźwięki, a dodatkowo – odgłosy np. deszczu są zdecydowanie bardziej słyszalne w domach z drewnianym stropem. Jeśli należysz do osób wyczulonych na różnego rodzaju hałasy, drewniany sufit nie jest dobrym rozwiązaniem dla Ciebie.

Zalety i wady sufitu betonowego

Zdecydowaną zaletą betonowych sufitów jest ich stabilność i niewielkie ryzyko uszkodzenia, a także dużo lepsza akustyka w porównaniu z sufitami drewnianymi: zdecydowana większość odgłosów dochodzących z zewnątrz jest wytłumiana. Pamiętaj jednak, że betonowy sufit może być zbyt ciężki dla starszych budynków.

Sufity wykonane z betonu wyróżniają się doskonałą estetyką, a przy tym świetnie komponują się z wystrojem nowoczesnych wnętrz. Jeśli zatem planujesz stworzyć salon w takim stylu – sufit betonowy jest zdecydowanie lepszym rozwiązaniem. Co istotne, aby sufit spełnił swoją rolę i rzeczywiście wyróżniał się wyglądem, musisz zdecydować się na dobrej jakości beton. Więcej na ten temat znajdziesz np. na stronie https://www.gorazdze.pl/pl/gorazdze-beton.

Zatem który z nich wybrać?

Sufit drewniany i sufit betonowy to rozwiązania, które cieszą się dużą popularnością i trudno jest wskazać jednoznaczną odpowiedź, który z nich będzie lepszym wyborem, bowiem zależy to od wielu czynników. Musisz wziąć pod uwagę nie tylko swoje preferencje, ale również stan budynku czy akustykę. Nie bez znaczenia pozostaje również kwestia ceny, która będzie różnić się nie tylko w zależności od tego, czy zdecydujesz się na sufit betonowy, czy drewniany, ale również – z uwagi na technikę, jaką będzie wykańczany sufit.

Choć podjęcie decyzji może być trudne i czasochłonne, warto dobrze przemyśleć tę kwestię. Obydwa rozwiązania mają swoje wady i zalety, które musisz uwzględnić i ocenić, co ma dla Ciebie największe znaczenie podczas dokonywania ostatecznego wyboru.

Dodaj komentarz