Jak najlepiej karmić kota?

Wokół żywienia kotów narosło wiele mitów. Wiele osób wciąż nie wie dokładnie, jak powinien być karmiony ich pupil. Jednak odpowiednia dieta jest kluczowa dla dobrego funkcjonowania tych zwierzaków. Jak więc karmić kota, by zapewnić mu niezbędne składniki odżywcze i zadbać o jego zdrowie?

Mięso to podstawa

Koty są bezwzględnymi mięsożercami, dlatego takiego rodzaju pokarmu wymaga ich dieta. Dla utrzymania ich zdrowia w jak najlepszym stanie, powinno się karmić je karmą zawierającą w składzie mięso jako główny składnik. Koty mają bardzo niskie zapotrzebowanie na węglowodany. Powinny one stanowić maksymalnie około 5% ich diety. Oznacza to, że dopuszczalna ich ilość w karmie to maksymalnie około 5%. Taki dodatek może być dla kota nawet wskazany, ponieważ w niektórych przypadkach może ułatwić proces trawienia. Jednak karmy zawierające różne rodzaje zbóż, kukurydzę, ryż i inne tego typu składniki zawierają o wiele za dużo węglowodanów. Żywienie kota w ten sposób może prowadzić do otyłości, cukrzycy i innych chorób.

Sucha czy mokra karma?

Właściciele kotów często wahają się pomiędzy suchą a mokrą karmą. Sucha karma jest dużo wygodniejsza w używaniu, ale jej stosowanie ma negatywny wpływ na zdrowie kota. Te zwierzęta piją bardzo mało, ponieważ wodę pozyskują głównie z pokarmu. W przypadku stosowania wyłącznie suchej karmy, kot nie będzie otrzymywał wystarczającej ilości wody. W bardzo wielu przypadkach może to doprowadzić do chronicznego odwodnienia, co z kolei powoduje problemy z nerkami i choroby dróg moczowych. Lepiej więc wybrać mokrą karmę, a w przypadku kota, który pije wyjątkowo mało lub wcale, warto rozważyć dolewanie niewielkiej ilości wody do jego posiłków.

Dodatki w zdrowej diecie

Dobrze dobrana kocia dieta może być również wzbogacona dodatkami. Każdy mruczek na pewno ucieszy się raz na jakiś czas z posiłku składającego się z surowego mięsa. Najlepiej wybrać takie, które będzie trudne do przegryzienia, ponieważ zapewnia ono higienę jamy ustnej kota. Mięsa nie trzeba poddawać żadnej obróbce, gdyż może wtedy stracić na wartości. Dodatkowo raz w tygodniu można podawać zwierzakowi surowe żółtko, które jest źródłem wielu witamin. W sklepach zoologicznych dostępne są także różne przysmaki dla kotów. To dobre urozmaicenie diety, ale należy pamiętać o zwróceniu uwagi na skład. Najlepsze będą produkty zawierające 100% mięsa.

Jak przestawić kota na lepszą karmę?

Odzwyczajenie kota od karmy, do której przywykł, nie jest łatwe. Mimo to istnieje kilka metod, które mogą pomóc. Dobrym pomysłem jest wymieszanie nowej i starej karmę. Można także wykorzystać dodatki poprawiające smak, na przykład pokruszoną suchą karmę. Choć cały proces może być długotrwały i trudny, warto zadbać o zdrową dietę naszego pupila, by w przyszłości uniknąć kłopotów z jego zdrowiem.

Dodaj komentarz