Jak zmienia się życie po narodzinach dziecka?

Niemal każdy słyszał babcine historie o tym, jak zmienia się życie po pojawieniu na świecie dziecka. Są to jednak raczej przesądy, a nie wiedza praktyczna. Możemy się dowiedzieć, że czekają nas nieprzespane noce, jednak jak bardzo nieprzespane i jak długo będzie to trwało? Jak zmieni się nasze życie po narodzinach dziecka? Spokojnie, z pewnością nie będzie tak źle, jak to niektórzy opisują.

Dzieci nie śpią w nocy

Dziecko w nocy budzi się na mleko około 2-3 razy. Są jednak dzieci, które nie budzą się prawie wcale już po 3. miesiącu życia, a są i takie, które budzą się co godzinę. Nie jest to dobra wiadomość dla rodziców – wszak przynajmniej jeden z nich będzie musiał wstawać do maluszka w nocy. Warto jednak pamiętać, że okres budzenia się dziecka w nocy nie trwa wiecznie. Co więcej, organizm bardzo szybko przyzwyczaja się do nocnych pobudek. Jeśli trudno nam pogodzić się z nocnym wstawaniem, możemy odespać w dzień, gdy dziecko ma drzemkę. Warto również podzielić ten obowiązek sprawiedliwie – na przykład karmi mama, lecz usypia tata.

Z dzieckiem trudno wyjść z domu

Nie jest prawda, że z dzieckiem trudno jest opuścić mieszkanie, a co dopiero wyjechać na wakacje. Co roku bardzo wiele par wyjeżdża z maluchem na krótki urlop. Co więcej, nie ma żadnych przeciwwskazań, aby wychodzić z dzieckiem na spacery już od pierwszych tygodni życia. Z zakupami w galerii w towarzystwie malucha rzeczywiście lepiej się wstrzymać jeszcze jakiś czas, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby podczas pobytu rodzica w sklepie z dzieckiem została na przykład babcia.

Brak czasu dla siebie

Rzeczywiście, niewielu rodziców może pozwolić sobie na spędzenie długiego wieczoru filmowego we własnym gronie czy imprezę w klubie. Niemniej jednak nie oznacza to, że trzeba całkowicie rezygnować z wszelkich przyjemności. Wręcz przeciwnie, powinniśmy pomyśleć o sobie i przynajmniej raz w tygodniu wygospodarować czas dla siebie. Może nam w tym pomóc babcia, a później również opiekunka. Im dziecko starsze, tym łatwiej będzie zostawić je pod dobrą opieką. Jeśli jednak nie mamy takiej możliwości, warto pomyśleć o sobie na przykład w porze wieczornej, gdy maluch już śpi.

Ciepła kawa to marzenie

Ciepła kawa to nie marzenie, a kwestia dobrej organizacji. Prawda jest taka, że maluchy uwielbiają rutynę i utarte schematy dnia. Rodzicom również dobrze robi ich wprowadzenie, bowiem wiedzą, że mają kontrolę nad czasem i nad dzieckiem. Niech maluch towarzyszy rodzicom podczas śniadania, a tym samym poznaje od początku pory posiłków, nawet jeśli jeszcze nie wie, czym jest śniadanie czy obiad.

Dodaj komentarz