Jak wzmocnić zwieracze u osoby starszej?

Jak wzmocnić zwieracze u osoby starszej?

U osób w starszym wieku bardzo często występują problemy ze zwieraczami. Warto dowiedzieć się na ten temat nieco więcej, a także zapoznać się z najlepszymi sposobami na skuteczne wzmacnianie zwieraczy.

Odpowiednia dieta

W przypadku problemów ze zwieraczami u osoby starszej niezbędne jest stosowanie odpowiedniej diety. Dieta powinna być dostosowana do istniejących problemów zdrowotnych, ponieważ pacjent może zmagać się zarówno z zaparciami, jak i biegunkami. W przypadku zaparć warto włączyć do swojego codziennego jadłospisu większą ilość produktów z błonnikiem, które będą rozluźniały stolec i ułatwiały defekację. Natomiast w przypadku biegunek zalecane jest stosowanie produktów o działaniu zapierającym.

Farmakoterapia

Wzmocnienie zwieraczy u osoby starszej mogą umożliwić także odpowiednio dobrane leki. Terapia farmakologiczna polecana jest przede wszystkim podczas występowania biegunek u pacjenta. Skuteczne w tym przypadku są leki przeciwbiegunkowego, które hamują nadmierną defekację. Odpowiednie leki można również stosować, jeśli u pacjenta pojawiają się zaparcia, a stosowanie odpowiedniej diety nie pomaga. Bardzo istotne u pacjentów jest także dbanie o właściwy poziom nawodnienia, dlatego powinni oni dbać o regularne picie wody.

Ćwiczenia na wzmocnienie

Wzmacnianie mięśni zwieraczy u osób starszych może być także wykonywane podczas ćwiczeń wzmacniających. Dzięki nim możliwe jest uzyskanie lepszej kontroli nad zwieraczami w przypadku zaburzeń ich funkcjonowania. Ćwiczenia umożliwiają stopniowe zwiększanie siły zwieraczy i mogą polegać na przykład na ich zaciskaniu oraz rozluźnianiu. Warto skonsultować się w tym przypadku ze specjalistą, który na pewno dobierze pacjentowi odpowiedni zestaw ćwiczeń.

Metoda biofeedback

W przypadku problemów ze zwieraczami zastosowanie znajduje również tak zwana metoda fiobeedback. Jest to jeden z rodzajów treningu behawioralnego, który umożliwia zwiększenie kontroli nad zwieraczami. Do odbytu wprowadzane są specjalne elektrody, które kontrolują czynność zwieraczy. Dzięki nim pacjent otrzymuje informację zwrotną na temat tego, czy ćwiczenia są wykonywane w odpowiedni sposób podczas realizowanych treningów.

Elektrostymulacja

Polecaną metodą na wzmocnienie zwieraczy u osób starszych jest także elektrostymulacja. Ten sposób także polega na wprowadzeniu do odbytu elektrod, które wysyłają impulsy pobudzające do skurczów. Dzięki temu rozwiązaniu możliwe jest zwiększenie napięcia spoczynkowego zwieraczy. Sprawdzi się ono w szczególności u pacjentów, którzy z jakichś powodów nie mogą wykonywać ćwiczeń w sposób samodzielny.

Operacja chirurgiczna

W przypadku bardziej zaawansowanych problemów ze zwieraczami warto pomyśleć nad operacją chirurgiczną, która z całą pewnością wpłynie na wyeliminowanie problemów zdrowotnych. Wśród możliwych do wykonania zabiegów można wskazać między innymi rekonstrukcję zwieraczy, a także wykonywanie zwieraczy zastępczych oraz wszczepianie proces zwieraczy. Zobacz więcej tutaj: https://panobeauty.com.

 

Dodaj komentarz