Czy wstrzymywanie moczu w ciąży jest szkodliwe?

Czy wstrzymywanie moczu w ciąży jest szkodliwe?

W okresie ciąży parcie na pęcherz zwiększa się nawet nie tyle z każdym miesiącem czy tygodniem, ale wręcz codziennie. Wychodząc z domu – odwiedzasz toaletę, a docierając do miejsca docelowego, oddalonego od Twojego domu o kilkanaście czy kilkadziesiąt minut… poszukujesz toalety. Wszystko to sprawia, że masz ochotę wstrzymywać mocz? Podpowiadamy, czy to rozsądny pomysł!

Dlaczego w ciąży tak często oddajemy mocz?

Uczucie parcia na pęcherz rośnie wprost proporcjonalnie do powiększającego się brzucha. Wyjaśnienie takiego stanu rzecz jest dość proste i logiczne: rozciągająca się macica, w której znajduje się dziecko, uciska na pęcherz moczowy, zmniejszając tym samym jego objętość, a przy tym zwiększając uczucie parcia.

Dlatego też – szczególnie w ostatnich tygodniach ciąży – zdarza się, że idziesz do toalety, tam oddajesz zaledwie kilka kropel moczu, tylko po to, by za kwadrans znowu znaleźć się w łazience i wysiusiać zbliżoną ilość uryny. Choć to z pewnością uciążliwe, zwłaszcza w podróży czy nocą, niestety niewiele da się z tym zrobić. A już na pewno nie można ograniczać ilości spożywanych płynów – optymalne nawodnienie jest wyjątkowo istotne dla prawidłowego rozwoju płodu!

Czy wstrzymywanie moczu w ciąży może być szkodliwe?

Zdarzyło Ci się wstrzymywać mocz, bo nie miałaś ochoty na kolejną w ciągu jednej godziny wizytę w toalecie? To duży błąd. Powstrzymywanie się od oddawania moczu prowadzi do nadmiernego namnażania się bakterii, które naturalnie bytują w cewce moczowej, co może bardzo łatwo doprowadzić do infekcji o różnym stopniu nasilenia. Te z kolei mogą prowadzić do znacznie bardziej daleko idących konsekwencji zdrowotnych! Zobacz więcej tutaj: mediprint.pl i dowiedz się, jak zadbać o siebie w ciąży.

Pamiętaj jednak, że choć wstrzymywanie moczu nie jest dobrym rozwiązaniem, nie oznacza to, że musisz na cito poszukiwać toalety, gdy tylko poczujesz parcie na pęcherz, będąc poza domem. Jeśli cel Twojej podróży jest oddalony od Ciebie o kilka czy kilkanaście minut, możesz spróbować wytrzymać, a jeśli czeka Cię dłuższa podróż – musisz znaleźć toaletę!

Jak radzić sobie z częstą koniecznością odwiedzania toalety?

Pomysły, które Ci proponujemy, nie mają nic wspólnego z medycznym powstrzymywaniem chęci skorzystania z toalety, bowiem takie metody nie istnieją. W czasie ciąży nie ma innego wyjścia niż… pogodzić się z takim stanem rzeczy i odpowiednio zaplanować podróż. Przykładowo, jeśli wiesz, że wyjazd do lekarza prowadzącego wiąże się z podróżą trwającą kilkadziesiąt minut, a Ty co najmniej kilka razy w ciągu godziny oddajesz mocz – zaplanuj trasę tak, by po drodze móc skorzystać z toalety chociaż raz. Być może po drodze znajduje się centrum handlowe (z publicznych toalet korzystaj ostrożnie!), a może mieszka ktoś znajomy, kto mógłby udostępnić Ci łazienkę?

Wiemy, że niektóre ciążowe dolegliwości, w tym również ciągła konieczność odwiedzania toalety, są bardzo uciążliwe. Pamiętaj jednak, że każdy kolejny dzień zbliża Cię do szczęśliwego rozwiązania, a po porodzie szybko zapomnisz o refluksie, nietrzymaniu moczu czy niewygodzie podczas snu!

Dodaj komentarz