Jak wybrać pościel do łóżeczka dla noworodka?

Jak wybrać pościel do łóżeczka dla noworodka?

Przed narodzinami dziecka, rodzice bardzo starannie wybierają ubrania, kosmetyki, sprzęty i inne akcesoria, które będą niezbędna zaraz po przyjściu noworodka na świat. Biorąc pod uwagę fakt, że małe dziecko, w pierwszych miesiącach swojego życia, przez większość czasu śpi, to łatwo zauważyć, że pościele do łóżeczka dziecięcego powinny być bardzo starannie dobrane.

Dziecko zaraz po urodzeniu jest narażone na wychłodzenie. Obcy świat zewnętrzny jest zupełnie inny niż dotychczasowy, znany dziecku sprzed narodzin. Odpowiednia pościel dla dzieci, zapewni noworodkowi zarówno optymalną temperaturę jak i poczucie bezpieczeństwa.

Dobra pościel do łóżeczka — czyli jaka?

W pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na wiek dziecka. Inna pościel będzie odpowiednia dla tygodniowego noworodka, inna dla półtorarocznego malucha. Noworodek czuje się bezpiecznie wtedy, gdy jego ciało jest dokładnie otulone. Tylko wówczas jest mu, najłatwiej zachować odpowiednią temperaturę. Gdy noworodek jest dobrze przykryty z każdej strony, jego ciało nie jest narażone na szybkie wychłodzenie. Biorąc pod uwagę wszystkie dostępne pościele do łóżeczka, dla noworodka najlepiej sprawdzi się rożek.

Rożki – bezcenne dla najmłodszych

Idealny rożek dla noworodka powinien być wykonany z miękkich, naturalnych, antyalergicznych materiałów. Warto zwrócić uwagę, czy materiały, z których został wykonany, mają odpowiednie atesty. Rożki różnią się także ze względu na wymiary, dzięki czemu łatwo można dopasować ten rodzaj pościeli do wielkości malucha. Zupełnie inną wagę i długość będzie miał malutki wcześniak, a inną dziecko urodzone w terminie, które ma wysokich rodziców, a rodzeństwo urodziło się z wagą około 4 kg. Istnieją też różne sposoby wiązania: często są to troczki lub rzepy, a czasem efektowne kokardy, które pięknie prezentują się na ważnych uroczystościach i pamiątkowych fotografiach. Rożek to świetna pościel do łóżeczka, również na dalszym etapie rozwoju dziecka. Po rozłożeniu rożek może pełnić funkcję kocyka, małej lekkiej kołderki czy nawet maty, używanej przez większe dziecko podczas nauki obracania się na bok. Po pewnym czasie starsze dzieci podczas snu przykrywane są kołderkami, a różek nadal pełni w domu wiele przydatnych funkcji.

Poduszka i prześcieradło do dziecięcego łóżeczka

Wszelkie dodatkowe akcesoria, bez których pościel nie byłaby kompletna, również mają niebagatelne znaczenie. Warto pamiętać o odpowiednim dopasowaniu prześcieradła do wielkości materaca — najczęściej jest to format 120 × 60 cm. Obok prześcieradła, należy zastanowić się nad odpowiednią poduszeczką.

Dla najmłodszych dzieci, poduszka nie jest polecana, chyba że pediatra ją zaleci ze względu na indywidualne potrzeby malucha. Dla starszych dzieci natomiast warto wybrać taką poduszkę, która jest bezpieczna, to znaczy płaska i nieduża.

Dodaj komentarz