Jak wybrać łóżko dla dziecka?

Jak wybrać łóżko dla dziecka?

Wraz z rozwojem dziecka nadchodzi dzień, w którym stajemy przed wyzwaniem wyboru łóżka, które zastąpi łóżeczko niemowlęce. Chcemy, by było wygodne i zapewniało maluchowi komfortowy sen, a jednocześnie służyło mu jak najdłużej. Bardzo ważna jest także kwestia bezpieczeństwa oraz organizacji miejsca w pokoju. Na co zwrócić uwagę, by wybrać najlepsze łóżko dla naszej pociechy?

Wielkość dziecięcego łóżka

Pierwszą kwestią, o jakiej najprawdopodobniej pomyślimy, jest rozmiar łóżka. Powinien być on dostosowany do wzrostu dziecka, tak by mogło się wygodnie położyć i miało swobodę ruchu. Pozwoli mu to na spokojny sen bez dodatkowego wybudzania się.

Łóżkiem bezpośrednio zastępującym łóżeczko niemowlęce najczęściej jest to o wymiarach 140×70 cm. Sprawdzi się ono dla trzylatka, ale już rok później może okazać się zbyt małe. Wtedy sprawdzi się mebel o rozmiarze 160×90 cm. Z kolei sześciolatek najlepiej będzie się czuł w łóżku o wymiarach 180×90 cm. Sugerowane wielkości łóżek doskonale odzwierciedlają to, jak szybko dzieci rosną w tym okresie. Dlatego warto rozważyć od razu wybór większego modelu, który posłuży nam dłużej. Takie rozwiązanie sprawdzi się także, gdy nasz maluch lubi czytanie przed snem. Swobodnie będziemy mogli położyć się obok niego i przeczytać mu ulubioną bajkę. Ciekawą alternatywą dla wyboru większego łóżka, jest model rosnący razem z dzieckiem. Takie łóżko rozsuwa się na długość, dzięki czemu na każdym etapie rozwoju dziecka, będzie przytulne i komfortowe.

Łóżko a bezpieczeństwo dziecka

Kiedy już podejmiemy decyzję względem rozmiaru łóżka, możemy zająć się pozostałymi kwestiami. Szukając odpowiedniego modelu, powinniśmy zwracać uwagę na jego bezpieczeństwo. Mebel, który z całą pewnością nie będzie służył jedynie do odpoczynku, ale stanie się także jednym z miejsc zabawy, powinien być solidnie wykonany. Najbardziej poleca się te z drewna, które należy do materiałów ciepłych i nie będzie powodowało dyskomfortu, jak zimny metal. Ważne jest także, by dziecko nie zrobiło sobie krzywdy, nie tylko bezpośrednio korzystając z mebla, lecz także bawiąc się i biegając wokół niego. Dlatego powinniśmy zwrócić uwagę, czy wszystkie jego krawędzie są właściwie zaokrąglone. Koniecznie powinniśmy także sprawdzić, czy użyte do jego wykończenia farby lub lakiery są właściwe dla małych dzieci i nie zawierają szkodliwych substancji. Meble dobrej jakości powinny mieć certyfikaty bezpieczeństwa.

Dla zapewnienia większego bezpieczeństwa warto na początku wybrać łóżko z barierką, która uchroni je przed upadkiem w nocy. Zdecydowana większość modeli pozwala na ich demontaż, gdy dziecko podrośnie czy przyzwyczai się do nowego mebla.

Funkcjonalność łóżka

Pozornie wydaje się, że łóżko jest prostym meblem, w którym trudno szukać dodatkowych zastosowań czy możliwości ułatwienia życia. Tymczasem może ono odgrywać istotną rolę w organizacji przestrzeni w dziecięcym pokoju, zwłaszcza jeśli zajmuje on niewielką przestrzeń. Wiele łóżek ma zabudowaną przestrzeń pod materacem, gdzie znajduje się szuflada na pościel. Mogą w niej swoje miejsce znaleźć także liczne zabawki.

Do niewielkich pokoi często wybierane są także łóżka półpiętrowe oraz piętrowe. Te pierwsze, nazywane także półwysokimi, mają około 1 m wysokości i sprawdzają się w przypadku dzieci poniżej sześciu lat, czyli zbyt małych na łóżko piętrowe. Taki mebel daje nam jeszcze więcej miejsca na przechowywanie drobiazgów. Z kolei łóżka piętrowe przeznaczone są dla dzieci, które skończyły już sześć lat i będą mogły bezpiecznie z nich korzystać. Sprawdzają się nie tylko w pokojach dwójki dzieci. W wielu modelach miejsce na dole przeznaczone jest na zabawę lub zajmuje je biurko.

Wygląd łóżka dziecięcego

Zarówno gdy urządzamy własną sypialnię, tak i w pokoju dziecka istotna jest spójność stylu. Łóżko powinno dobrze komponować się z pozostałymi elementami wyposażenia, a jednocześnie odpowiadać naszemu dziecku. Dlatego ostateczną decyzję o jego wyborze, powinniśmy podjąć wspólnie z maluchem. Na rynku możemy znaleźć wiele niestandardowych łóżek w kształcie domku, samochodu czy nawiązujących do najpopularniejszych bajek. Choć podbiją serca niejednego malucha, rozważając ich wybór, należy brać pod uwagę, że najprawdopodobniej nie będzie to inwestycja na lata. Bez wątpienia jednak model wybrany przez dziecko, sprawi, że chętniej będzie się do niego kładło.

Dodaj komentarz