Dwa oblicza kreatywnego spędzania czasu z dzieckiem

Dwa oblicza kreatywnego spędzania czasu z dzieckiem

Wcale nie trzeba uciekać się do wyszukanych pomysłów, aby nasze dziecko ograniczyło czas spędzany przed telewizorem. Zwyczajne czynności, takie jak ćwiczenia gimnastyczne, rysowanie, czy śpiewanie piosenek można zmodyfikować w taki sposób, aby pociecha była zadowolona i wykazała zainteresowanie.

Gimnastyka, plastyka i muzyka na wesoło!

Ruch powinien towarzyszyć dziecku już od najmłodszych lat. Możemy nieco go urozmaicić. Posłuży nam do tego np. para zwiniętych skarpet. Kładziemy je na podłodze, puszczamy muzykę, a dziecko porusza się we wskazany przez nas sposób. Na pauzę w muzyce musi szybko stanąć na skarpetach. W zabawie może uczestniczyć cała rodzina. Oczywiście potrzebna będzie większa ilość skarpet. Gdy rozgrywka rozkręci się na całego, po każdym zatrzymaniu muzyki pozbywamy się jednej pary z podłogi. Osoba, która nie zdąży stanąć na skarpetach, odpada z zabawy.

Aby rysowanie stało się przyjemniejsze, postarajmy się malucha zaintrygować. Możemy pokazać mu na przykład, jak narysować domek bez odrywania kredki od papieru. Innym pomysłem jest batik świecowy, czyli… malowanie świecą po papierze. Następnie niewidoczny malunek pokrywa się farbą plakatową. Zachęćmy dziecko do stworzenia wymyślnych wzorów: linii, pętli, ślimaków. Ponieważ farba nie łączy się z woskiem, nagle naszym oczom, niczym magiczna sztuczka ukazują się białe ślady. Świetna zabawa gwarantowana, również dla rodzica!

Piosenki nie są nudne, kiedy do śpiewania wybieramy te z pokazywaniem. Dziecko ćwiczy pamięć przez kojarzenie słów piosenki z konkretnymi gestami. Rodzinną formą muzycznej rozrywki jest karaoke lub domowa wersja teleturnieju “Jaka to melodia?”. W obu przypadkach repertuar powinien składać się z utworów dobrze znanych przez naszą pociechę. Mogą być to piosenki z bajek Walta Disneya lub takich wykonawców jak Fasolki, Arka Noego, czy Majka Jeżowska. Wszystko zależy oczywiście od upodobań i gustu muzycznego naszego dziecka.

Zalety kreatywnych zabaw z dzieckiem

Korzyści płynące z kreatywnego spędzania czasu z dzieckiem są obopólne. Nie bombardujemy dziecka wynalazkami technologicznymi. Staje się ono ciekawsze świata, samodzielne i twórcze. W szybki sposób nabywa nowych umiejętności: logicznego myślenia, sprawności manualnej i fizycznej. My jako rodzice dostajemy w zamian uśmiech malca. Poprzez wymyślanie różnych zabaw mamy szansę nie tylko na zacieśnianie więzi z potomkiem, ale również na powrót do czasów swojego dzieciństwa. Najwcześniejsze lata naszej pociechy również mogą być szczęśliwe. A to dzięki kreatywnym zabawom, do których ją zachęcamy.

Dodaj komentarz