Jak sobie radzić z trądzikiem?

Czy to pytanie brzmi znajomo? Zapewne i Ty czujesz się tak jakbyś próbował już wszystkiego, aby pozbyć się wyprysków i brzydkiej czerwonej skóry. Stosowałeś już preparaty, kremy i różne specyfiki, które obiecują, pozbycie się trądziku z Twojej skóry. Można je kupić bez recepty lub udać się do dermatologa. Można je znaleźć w Internecie lub uzyskać porady od “artystów makijażu do gwiazd”. Rozwiązanie tego problemu nie jest wcale proste. Istnieje wiele mitów na temat trądziku – przyczyn jego powstawania i stosowanych kuracji. Aby pozbyć się problemu, należy lepiej go zrozumieć.

Czym jest trądzik?

Wszyscy widzieliśmy trądzik, w rzeczywistości ponad 60 milionów osób w Stanach Zjednoczonych są dotknięte trądzikiem na różnym poziomie. Jeśli to czytasz jesteś, jak większość z nas, którzy tego doświadczyli, ale co to jest? Trądzik nie jest spowodowany czekoladą lub chipsami ziemniaczanymi, nie jest uzależniony wyłącznie od warunków higienicznych, przynajmniej nie w takim stopniu, żeby go nie doświadczać.

Trądzik jest chorobą, mieszków włosowych, które połączone są z gruczołami łojowymi położonymi w porach skóry. Aby utrzymać skórę miękką, gładką i nawilżoną, gruczoły łojowe produkują sebum, pewien rodzaj oleju. Olej ten łączy się z martwymi komórkami naskórka, które w naturalny sposób ulegają złuszczaniu. Te komórki skóry mogą blokować pory, łącząc się z brudem i bakteriami, powodują zaczopowanie mieszków. W zablokowanym sebum zaczynają rozwijać się bakterii, mieszek zaczyna puchnąć i tworzy się pryszcz. Podobnie jak trądzik młodzieńczy jest problemem dla nastolatków, trądzik dorosłych jest problemem dla kobiet i mężczyzn, szczególnie w okresach zaburzeń hormonalnych, takich jak ciąża lub okres okołopauzalny.

Co mogę zrobić aby pozbyć się trądziku?

Teraz już wiesz, co powoduje trądzik, co zatem możesz zrobić? Czasami trądzik może być zlikwidowany za pomocą pielęgnacji skóry preparatami dostępnymi bez recepty, ale u wielu osób to nie działa i potrzebują profesjonalnego produktu lub dermatologa, aby go zlikwidować.

Jeśli cierpisz na trądzik, który nie zostało skutecznie wyleczony, może musisz szukać innych metod leczenia, środków, które są silniejsze niż przeciętne produkty ogólnodostępne. Istnieje wiele różnego rodzajów produktów do likwidacji trądziku. Zawierają one wiele składników i ważne jest, aby zrozumieć, czym są i jak mogą one wpłynąć na skórę.

Nadtlenek benzoilu jest często stosowany w leczeniu trądziku jako środek ogólnodostępny. Jest to łagodny środek antyseptyczny, który jest używany w leczeniu trądziku od wielu lat. Chociaż nadtlenek benzoilu może pomóc w leczeniu trądzik, może też bardzo wysuszać skórę i czynić ją szczególnie wrażliwą na słońce. Nadtlenek benzoilu zawiera środek wybielający, należy, więc uważać, aby nie dostał się na ubranie lub inne przedmioty, które mogą być przez niego zniszczone.

Kwas salicylowy jest kolejnym popularnym preparatem dostępnym bez recepty stosowanym w leczeniu trądziku. Kwas salicylowy może podrażniać i wysuszać skórę. Ważne jest, aby stosować go ostrożnie. Używaj go tylko na obszarach skóry, gdzie znajdują się pryszcze, nie na całej skórze.

W leczeniu trądziku stosuje się też miejscowo lub doustnie antybiotyki, które mogą przynieść znaczną poprawę. Bardzo ważne jest, aby pozostać pod opieką lekarzy przy przyjmowaniu zwłaszcza doustnie antybiotyków. Ciało może uodparniać się na antybiotyki, jeśli są one nadużywane. Pozostając pod opieką lekarza możesz temu zapobiec.

W mojej praktyce lekarskiej słyszę ze strony kobiet cały czas: ” jak to jest, mam zmarszczki i trądzik, już przecież wyrosłam z trądziku? “. Problemy skórne i wypryski trądziku przechodzili prawie wszyscy w swoich nastoletnich latach. Nie jest też niczym niezwykłym zachorowanie na trądzik dorosłych, który atakuje powyżej 20-tego, 30-tego roku, a nawet później. W badaniach klinicznych oszacowano, że dotyczyć to może do 50% kobiet w pewnych momentach w ich dorosłym życiu.

Trądzik dorosłych jest częściowo spowodowany przez sebum, oleistą substancję produkowaną przez gruczoły łojowe w skórze. W zatkanych porach skóry, w których znajduje się sebum, dochodzi do rozwoju bakterii prowadząc do stanów zapalnych. Dla niektórych dorosłych jest on wynikiem wrażliwości lub nadprodukcji androgenów (męskie hormony). U obu płci męskiej i żeńskiej brak równowagi hormonów (estrogenów) może również prowadzić do wyprysków. U kobiet, może się to zdarzyć w czasie ciąży i menopauzy.

Leczenie trądziku dorosłych nie jest proste, gdyż tradycyjne miejscowe leki są najlepiej przystosowane do tłustej, nastoletniej skóry. Tego typu leki mogą wysuszać i pogorszyć jakość zmarszczek w dorosłej skórze. Ale na szczęście, istnieją dobre sposoby leczenia, które pomogą usunąć wypryski i spowolnić oznaki starzenia skóry.

Środki oczyszczające: stosować łagodne środki czyszczące bez zapachów, aby oczyścić skórę, ale nie pozbawiać skóry naturalnych olejów. Unikać silnych żeli i produktów zawierających kulki lub granulki, które powodują ścieranie i mogą podrażniać naskórek, co prowadzi do zapalenia i pogorszenie trądziku.

Kremy i płyny: Produkty Retinol mogą otwierać i oczyszczać pory a jednocześnie zmniejszyć drobne zmarszczki. Produkty zawierające kwas salicylowy i glikolowy są pomocne aby zmniejszyć przebarwienia i likwidować stare ślady po trądziku. Użyj nadtlenku benzoilu w kremie w leczeniu miejscowym, nie stosuj na całą skórę, ponieważ ją zbyt wysuszy. Skóra osób dorosłych i tak jest sucha, więc nie należy jej nadmiernie wysuszać.

Leki na receptę: Niskie dawki antybiotyków takich jak doksycyklina, może zmniejszyć stan zapalny na skórze, co zmniejsza wypryski. Doustne środki antykoncepcyjne i spironolakton, mogą pomóc ustabilizować wahania hormonów, które często jest głównym czynnikiem przyczyniającym się do zachorowania na trądzik dorosłych.

Zabiegi High-tech: laserowe i intensywne światło pulsacyjne leczy głównie blizny, ale terapia fotodynamiczna z aktywnym niebieskim i czerwonym światłem może zabić bakterie wywołujące trądzik i zmniejszyć produkcję oleju. Innym dobrym rozwiązaniem jest seria peelingów chemicznych, które mogą poprawić zarówno zmiany wywołane przez trądzik jak i wczesne oznaki szkodliwego wpływu promieniowania słonecznego. Najbardziej zaawansowane peelingi chemiczne nie wymagają długiego okresu rekonwalescencji, a mogą osiągnąć imponujące wyniki w ciągu kilku sesji.

Ostatnia uwaga: Nie bójcie się, nawilżać skóry i używać filtrów przeciwsłonecznych w kremie. Często w mojej praktyce widzę dorosłych pacjentów, u których skóra jest bardzo sucha. Nie chcą stosować balsamu lub kremu ​​do opalania z powodu strachu przed zwiększonym trądzikiem. Unikanie ochrony przeciwsłonecznej jest bardzo szkodliwe dla suchej skóry. Aby znaleźć dobry balsam do twarzy, który nie będzie powodował trądziku, poszukaj takiego, na którym pisze: “nie zatyka porów”. Jeśli chodzi o filtr przeciwsłoneczny, polecam pacjentom tylko produkty z cynkiem jako czynnikiem aktywnym kremów z filtrem. Cynk ma pewne właściwości wysuszające i przeciwzapalne, co czyni go idealnym składnikiem skóry skłonnej do trądziku.

Dodaj komentarz