Bajka dla dzieciaków, czy może coś więcej?

Obudwie damskie na jesień i zimę

Usiądź wygodnie, przygotuj sobie kawę żeby nie usnąć i zabierz się do czytania. Będzie długie, ale warto.

Nie wiem ilu z Was jest tutaj fanami jakiś anime. Ja jestem, moją ulubioną jest Naruto. Bardzo się z nią utożsamiam i nie, nie jest to głupia bajka. Jak żadna inna. Z bajek można się bardzo wiele nauczyć. Zresztą, ja uwielbiam bajki. Ktoś może powiedzieć, że jestem za stary na coś takiego, ale wiesz co? Jebie mnie to, taki jestem. Nie będę na siłę nikogo udawać, a na pewno nie będę na siłę starał się być dorosłym i zgrywać jakiegoś poważnego jak to jest teraz moda wśród moich rówieśników. Nie, ja wybieram bycie sobą.

Chciałbym tu przedstawić kilka punktów, których możemy nauczyć się od Naruto, tak od tej ‚głupiej bajki’, na którą ‚tracę czas’.

1.Bądź wytrwały.

Naruto w żadnym stopniu nie przypominał tradycyjnego superbohatera. W zasadzie on był jego antytezą.

Był samotny, hałaśliwy, nie lubiany. Nie był obdarzony jakimś niezwykłym talentem, miał gdzieś prawo i autorytety.

Superbohaterzy z innych kreskówek – lubiani, uwielbiani i kochani przez każdego, pociągający każdą dziewczynę, naturalnie utalentowani, bogaci. Naruto? Całkowite przeciwieństwo.

Tylko.. Z kim większość Nas może się utożsamić? Z mającym wszystko „superbohaterem”, który pstryknięciem palca wzbudza orgazm wśród swoich fanów, nie bojący się niczego? Czy z dzieciakiem, który ma swoje problemy, z którymi codziennie musi się zmagać? Któremu los na starcie rzucił kłody pod nogi?

Wraz z rozwojem akcji widzimy jak Naruto dorasta, zarówno jako osoba oraz jako ninja. Pokonuje przeciwności losu, uczy się na swoich błędach i staje się coraz silniejszy motywowany swoim głównym pragnieniem jakim jest zostanie któregoś dnia Hokage(szefem wioski i największym autorytetem), co na końcu mu się udaje walcząc o to i niemalże przypłacając swoje marzenie życiem.

2.Będziesz do niczego(na początku).

Kiedy pierwszy raz spotykamy Naruto jest on do niczego. W przeciwieństwie do swojego głównego rywala, Sasuke(geniusz).
Kiedy inni superbohaterzy są od razu perfekcyjni, albo mają chociaż jakieś ukryte talenty, które się po czasie przebudzają,  Naruto pokazuje jak jest w rzeczywistości, wszyscy na początku będziemy DO NICZEGO w czymś co robimy.

Każdy z Nas może sobie przypomnieć tą ekscytację i nadzieję co przyniesie przyszłość kiedy zaczynamy coś pierwszy raz oraz jak szybko przekonujemy się, że w rzeczywistości będzie nam o wiele ciężej niż na początku się wydawało. Każdego z Nas stać na to żeby być bardzo dobrym w kilku rzeczach, ponadprzeciętnymi w kilku dodatkowych, ale będą też takie zajęcia, w których będziemy do niczego.. I wiesz co? To całkowicie w porządku!

Możesz chcesz przypakować lub zrzucić trochę tkanki tłuszczowej i odsłonić swój ukochany 6-pak. Po drodze będą jednak momenty kiedy będziesz wyglądać jakbyś w ogóle.. Nie ćwiczyła/nie ćwiczył, jakbyś pomyliła/pomyliła miejsca. Tak samo z nauką jakiegoś nowego, trudnego ćwiczenia. Wszystko za co zabierasz się pierwszy raz jest na początku trudne.

Powinniśmy się spodziewać, że na początku będziemy.. Beznadziejni. Jednak z biegiem czasu wraz z naszym rozwojem będziemy coraz lepsi, dochodząc powoli do mistrzostwa pod warunkiem, że wytrwamy w tym wystarczająco długo. W końcu.. to wędrówka daje szczęście, a nie jej cel.

3.Mentorzy

W Naruto jest pełno przykładów jak ważni w naszym życiu są mentorzy i autorytety, osoby które Nas inspirują, pchają do działania i pomagają rozwijać. Żaden z bohaterów nie rozwinąłby się tak bardzo gdyby nie miał swojego nauczyciela.

Spójrz na historię i na jakąkolwiek osobę, która osiągnęła coś wielkiego. Możesz być pewny, że każda z tych osób miała swojego mentora. Batman – Ras’Al Ghul, Goku i Master Roshi, itd. Każdy Wielki miał kogoś kto pomógł mu to osiągnąć.

Nauczyciele nie tylko nas uczą i prowadzą, ale co ważniejsze możemy czerpać z ich doświadczenia(zarówno sukcesów jak i porażek). Są to rzeczy, których nie kupisz za żadne pieniądze. Mentorem może być każdy. Dla mnie są to książki oraz ludzie, których w swoim życiu spotkałem, których podziwiam i szanuję. Codziennie mogę się od nich czegoś nauczyć poprzez rozmowę, czy nawet obserwowanie sposobu w jaki postępują, ich podejścia do życia i problemów.

4.Rozwijaj Się

Naruto wiedział że nie obudzi się od tak pewnego dnia jako Hokage. Rozumiał, że to będzie ciężkie wyzwanie, rozumiał jak długa przed nim  droga nauki i rozwoju swoich umiejętności by w końcu dotrzeć do swojego celu. Wiedział, że to nie będzie proste. Wiedział, że to będzie wymagało poświęcenia i zaangażowania.

W dzisiejszych czasach jesteśmy omamieni sukcesami z dnia na dzień. Nie chce nam się pracować. Chcielibyśmy wszystko NA JUŻ.  Zrozum, że dokładnie jak Naruto będziesz musiał pokonać swoje problemy, upaść kilka razy i popełnić błędy zanim w końcu dotrzesz do swojego ostatecznego celu.

Naszym celem powinno być ciągłe dążenie naprzód, skupienie się na rozwoju każdego dnia i docenianie drobnych sukcesów, które w przyszłości zsumują się na cel ostateczny. Nie skupiaj się na porażkach. Skup się na swoim celu, a z porażek naucz wyciągać się wnioski i lekcje tak, aby stały się nauką. Nawet „porażka” to, co może wydawać się na początku czymś przykrym może być nauką jeżeli zaczniesz ją w ten sposób postrzegać. Najważniejsze to ZAWSZE IŚĆ PRZED SIEBIE. Uwielbiam cytat z Batmana:

„- Po co upadamy, Bruce?
-Żeby nauczyć się jak wstawać”. 

5.Znajdź swoją drużynę.

Na początku przygody każdy z młodych Shinobi zostaje przydzielony do drużyny. Uczy ich to pracy zespołowej, tego jak ważna jest grupa i wsparcie przyjaciół. Otocz się grupą ludzi, która będzie Cię rozumieć i wspierać kiedy będzie ciężko. Ludzi, którzy Ci ufają i wiesz, że możesz na nich liczyć. Ludzi, którzy będą Cię inspirować i pchać do góry, a nie ciągnąć w dół. Otocz się osobami, które nieważne co by się działo powiedzą Ci prawdę i będą z Tobą szczere, a nie tylko będą mydliły Ci oczy.

6.Znajdź rywala.

Gdyby Sasuke nie był lepszy od Naruto to ten nigdy by nie rozwinął swojego pełnego potencjału i nie stał się takim kozakiem. Cały czas starał się przegonić Sasuke i stać się od niego lepszym.

Łatwo jest być najlepszą, najmądrzejszą i najlepiej wyglądającą osobą wśród swojego małego grona przyjaciół. Jednak kiedy wyjdziesz z tej strefy zdasz sobie sprawę jak wiele jeszcze przed Tobą, aby być prawdziwie najlepszym. Znajdź ludzi, którzy są lepsi od Ciebie, otocz się nimi, niech pchają Cię do rozwoju. Nie bądź hejterem, a wykorzystaj takie osoby do tego, aby się inspirować. W końcu skoro im się udało to dlaczego Tobie ma się nie udać?

7.Znajdź swoje Nindo.

Nindo, inaczej Droga Ninja. Jest to osobista zasada każdego z shinobi. Jest dla nich ważniejsza od życia. Jest to motto, wiara, marzenie za którym podążają mimo wszystko.

Nigdy nie rzucać słów na wiatr, zawsze ich dotrzymywać i nie uciekać od walki to droga ninja Naruto. Żył tą zasadą przez całą anime, nawet w chwilach, w których mógł stracić życie.

Każdy z nas potrzebuje motto, czegoś w co możemy wierzyć. Będzie nas to ciągle motywowało do wytrwania w naszych celach i służyło jako moralny kompas kierujący naszymi działaniami. Jeżeli wierzysz w dobro i dotrzymywanie słowa to wszystko co robisz, każda decyzja, którą podejmujesz powinna być w zgodzie z Twoim Nindo. Najważniejsze to być świadomy wartości, którymi się kierujesz i dlaczego akurat takie wybrałeś.

8.Zawsze będą ludzie lepsi od Ciebie. Nie ma w tym nic złego, w zasadzie to dobra rzecz.

Inni bohaterzy z kreskówek byli boscy. Dosłownie, idealni i zawsze najlepsi. Z biegiem czasu każde dziecko zdaje sobie sprawę, że nigdy nie będzie takim jak Batman(chociaż ja tam nadal uważam, że mogę się nim stać), czy Iron Man. Naruto pokazuje, że bycie normalnym jest okej. Nie był najsilniejszym, czy też najmądrzejszym ninja. Jednak nie pozwolił żeby go to powstrzymało przed osiągnięciem celu. Rozumiał, że są tam na świecie shinobi silniejsi od niego, ale zamiast się nad tym rozczulać wykorzystał to jako motywację do własnego rozwoju i stawania się lepszym.

Nie ma znaczenia jak utalentowany, mądry czy dojebany jesteś. Zawsze będzie ktoś lepszy od Ciebie. Dopóki się z tym nie pogodzisz i nie skupisz się na byciem najlepszym jakim TY MOŻESZ BYĆ nigdy nie zaczniesz żyć na całego albo być szczęśliwym ze swoich własnych osiągnięć.

9.Ważność posiadania celu.

Każda postać z Naruto miała swoje własne marzenie do zrealizowania. Niektórzy jak Naruto chcieli zostać Kage, inni jak np Shikamaru pożądali jednie spokojnego życia ze swoją ukochaną u boku.

Mając coś do czego dążysz sprawi, że będziesz skoncentrowany i zmotywowany do działania. Pamiętaj również, że to TWOJE MARZENIA I CELE. Zbyt wiele ludzi pozwala innym ustalać ich cele. To powoduje, że w rzeczywistości „twoje cele” są po prostu zmodyfikowaną wersją marzeń drugiej osoby.

Ustalaj cele, które TY CHCESZ osiągnąć i trzymaj się ich choćby nie wiadomo co i najważniejsze – nie pozwól nikomu ich zmienić jeżeli są naprawdę ważne dla Ciebie.

10.Pozostań sobą.

Naruto się nie zmienił. Mimo osiągnięcia szczytu umiejętności i stania się najpotężniejszym Ninja nadal był tym samym uśmiechniętym, szczęśliwym, dostrzegającym w każdym dobro dzieciakiem.W życiu rozwój jest nieunikniony, ale nigdy nie zapominaj kim naprawdę jesteś. Nie zapominaj swojego Nindo i tego skąd pochodzisz. Największym szacunkiem darzę właśnie te osoby, które mimo powodzenia i sukcesu w swojej dziedzinie, mimo uchodzenia za autorytet nadal są takie same jak zaczynały.   Nie pozwól, aby sodówka uderzyła ci do głowy.

11.Nie osądzaj innych.

Podczas egzaminu na Chunina poznajemy Gaarę, shinobi z Wioski Piasku. Zostaje on przedstawiony jako czarny charakter. Jednak wraz z rozwojem akcji dowiadujemy się więcej na temat jego przeszłości, dlaczego stał się takim jakim jest. Po traumatycznych przeżyciach, stracie rodziców, poczucia niekochania przez nikogo i manipulacji starszyzny Gaara staje się osobą zimną i bez serca. Bez wyrzutów sumienia zabija każdego kto mu się przeciwstawia by tylko pokazać własne istnienie i zdobyć posłuch wśród ludzi. W rzeczywistości jedyne czego pragnie to bycie zauważonym i docenionym.

Kiedy został pokonany przez Naruto i postawiony w sytuacji, w którym Naruto miał możliwość by go zabić ten zamiast tego postanawia się z nim zaprzyjaźnić i dać mu szansę. To zmienia całkowicie punkt widzenia i zachowanie Gaary. Dostał też w końcu to czego pragnął, przyjaźń.

Ten mały akt dobroci ze strony Naruto całkowicie zmienił życie Gaary i sprawił, że w przyszłości staje się on jednym z najpotężniejszych shinobi w anime.Każdy ma swoją własną historię. Nie wiesz przez co ktoś przechodzi, albo przez co musiał przejść więc nie osądzaj nikogo pochopnie według swoich własnych uprzedzeń zanim nie poznasz jego historii. Z własnego doświadczenia powiem, że część z moich najlepszych znajomych to osoby, których wcześniej nie lubiłem(poprzez swoją własną ignorancję i uprzedzenia).

12.Ignoruj idiotów.

Każdy wyśmiewał Naruto kiedy ten mówił o swoim celu zostania pewnego dnia Hokage. Pomimo wyzwisk twardo trwał w swoich dążeniach. Nie pozwolił by kilkunastu idiotów go powstrzymało przed spełnieniem marzenia. Wiedział czego pragnie i, że nic nie jest w stanie stanąć mu na drodze.

Pamiętaj, że zawsze kiedy starasz się coś osiągnąć znajdą się ludzie, którzy będą próbowali ściągnąć Cię na dół. Musisz nauczyć się ignorować tych ludzi i skupić się na sobie oraz na tym co robisz.

13. „Beztalencie może pokonać geniusza poprzez ciężką pracę” – Rock Lee

W obecnym świecie są nam pokazywani wyłącznie ludzie, którzy wygrali geny na loterii. Widzimy ten 1% populacji i postrzegamy ich jako normę, a przez to zaczynamy czuć, że sami nie jesteśmy wystarczająco dobzi. Realia są jednak takie, że genetyka i wszystko co z tym związane to coś co jest niezależne od Nas. Ciężka praca i zaangażowanie – na to mamy wpływ.

Nikt nie przedstawia tego lepiej niż Rock Lee. Pierwszy raz spotykamy go podczas egzaminu na Chunina, a wkrótce dowiadujemy się, że jest całkowicie niepodobny do innych ninja. Lee nie potrafi używać żadnych technik oprócz podstawy jaką jest taijutsu(sztuka walki wręcz). Kiedy wszyscy inni by się poddali Lee wykorzystuje to jako swoją zaletę. Podczas kiedy każdy inny ninja musi uczyć się różnych wariacji ninjutsu Lee pod przewodnictwem swojego mentora skupia całą swoją uwagę na doskonaleniu walki wręcz.

Możesz nie mieć najlepszej genetyki, nie być geniuszem ale nie może to stanowić wymówki do robienia tego czego pragniesz. Mimo słabej genetyki możesz osiągnąć zajebistą sylwetkę. Nie pozwól na to by ktoś inny kreował Twoją rzeczywistość, stwórz swoją własną.

Podsumowując.

Naruto jest o czymś więcej niż tylko przygodami o nastoletnim gościu. Jest to historia o pokonywaniu przeciwności losu, przyjaźni, poświęceniu, o marzeniach i ciężkiej pracy. Jest to anime o mnie i o Tobie.

Naruto nie zaczynał z żadnymi talentami, czy mocami jak superman. Nie był też milionerem i playboyem jak Batman. Przechodził przez trudności, zwątpienia i upadki, był do niczego, bardzo do niczego. Tak jak każdy z Nas miał swoje problemy.

I to największa lekcja ze wszystkich: Każdy przechodzi poprzez swoje unikalne i osobiste problemy i wyzwania w życiu. Możemy albo narzekać i się poddać, albo jak Naruto robić to co jesteśmy w stanie, aby wygrać.

Wybór należy do Ciebie.

Ponieważ o to właśnie w życiu chodzi, zawsze masz wybór.

Dodaj komentarz