Jak prawidłowo uzupełniać płyny podczas treningu?

Jak prawidłowo uzupełniać płyny podczas treningu?

Od jakiegoś czasu chodzę na siłownię. Jestem początkującym sportowcem, jednak uważam, że nie ma w tym nic złego. Zawsze jest dobry moment na rozpoczęcie aktywności fizycznej. Po ćwiczeniach czuję się dobrze dotleniona i pozytywnie zmęczona. Nie ćwiczę bardzo intensywnie. Zazwyczaj mój trening nie trwa dłużej niż godzinę. Jeśli jestem na siłowni wykonuję ogólnorozwojowe ćwiczenia gimnastyczne, czasem maszeruję na bieżni w umiarkowanym tempie, również zdarza mi się ćwiczyć na rowerku stacjonarnym lub orbit reku. Czasem jeszcze wsiadam na rower, by pojeździć rekreacyjnie z przyjaciółmi, a także od czasu do czasu chodzę na pływalnię, aby powoli popływać. Ile wody powinnam pić podczas tego typu aktywności fizycznych?

Woda i delikatny trening: co i jak

Opisane wyżej formy ćwiczeń fizycznych można sklasyfikować do grupy treningów krótkotrwałych lub treningów lekkich. Są to aktywności o małej bądź umiarkowanej intensywności. Gdy ćwiczymy w ten właśnie sposób wystarczy, abyśmy uzupełniali niedobór płynów pijąc regularnie niegazowaną wodę mineralną. Podczas tego rodzaju wysiłku ubytek płynów nie jest duży, dlatego woda mineralna będzie najbardziej odpowiednim środkiem uzupełniającym straty płynów oraz minerałów.

Musimy pamiętać jednak, że nawet umiarkowanie intensywny trening przyczynia się do lekkiego odwodnienia organizmu z powodu nadmiernego pocenia się. Wraz z potem tracimy zarówno wodę jak i sole mineralne, głównie sód. Dlatego też przy wyborze wody, którą będziemy pić podczas ćwiczeń, warto zwrócić uwagę, aby nasza woda miała dostatecznie wysoki poziom zmineralizowania kationami sodu.

Nawadnianie początkujących sportowców: jak pić?

Podczas treningu powinniśmy pić wodę małymi łyczkami kilkanaście razy w jednostce treningowej, wzbraniając się przed ochotą picia duszkiem. Jeśli będziemy dostarczać wodę w niepohamowany sposób, momentalnie zostanie ona wchłonięta przez układ pokarmowy i równie szybko odprowadzona do pęcherza moczowego, co jest oczywiste w skutkach. Dlatego też jeśli zbyt szybko dostarczymy dużo wody w zbyt krótkim czasie, nasz organizm będzie nieodpowiednio nawodniony. Woda przepłynie jedynie przez nasze ciało, a podczas treningu całe nasze ciało, mózg, krew i wszystkie mięśnie w jednakowym stopniu potrzebują do prawidłowej pracy wody.

Nie da się dokładnie określić, ile wody podczas danego treningu tracimy, czy są to 2 litry czy 5. Jest to raczej kwestia indywidualna, i zależy od stopnia intensywności ćwiczeń, naszego wyczucia, a także doświadczenia. W przypadku ćwiczeń o obniżonej intensywności można założyć, że tracimy do 2 litrów wody. Dlatego wypicie butelki niegazowanej wody mineralnej dostatecznie powinno uzupełnić wszystkie straty wody w naszym organizmie.

Dodaj komentarz