Jak grać w 3-5-8? Zasady

Jak grać w 3-5-8? Zasady

Jak grać w 3-5-8. Zasady gry

Gra 3-5-8 to bardzo wciągająca gra karciana, w którą można grać na wiele różnych sposobów. Dodatkowo jest ona popularna na całym świecie, zaczynając od Europy po Bliski Wschód na Indiach kończąc. Istnieje nawet plotka o tym, że żołnierze, którzy odbywają swoją służbę w siłach powietrznych Wielkiej Brytanii uwielbiają tę grę, ale nie tylko oni, bo żołnierze w Kanadzie również w nią grają. W krajach, gdzie dominujący jest język angielski gra jest znana pod nazwą Sergeant-Major co oznacza nic innego jak rangę przyznawaną w kanadyjskiej policji.

3-5-8 – czym jest?

Na samym wstępie należy zaznaczyć, że jest to gra przeznaczona dla 3 osób. Do rozpoczęcia rozgrywki potrzebna nam jest talia złożona z 52 kart od dwójki do asa. Najmocniejszą kartą w grze jest as natomiast najsłabszą jest dwójka. Założenia w grze są bardzo proste, ponieważ polegają na zbieraniu lew. Podczas każdego rozdania kart gracze muszą zdobyć 3, 5, albo 8 lew. Jeżeli im się to nie uda na ich konto lądują punkty ujemne, natomiast jeśli zbiorą więcej lew niż wymaga tego rozdanie to otrzymują oni punkty dodatnie. Warto pamiętać, że na wszystkie 18 rozdań przypadają 3, gdzie gracze muszą robić na odwrót tj. zbierać jak najmniej lew. Podczas takiego rozdania punkty minusowe przyznaje się za zdobycie każdej lewy ponad wymaganą ilość, a punkty dodatnie otrzymuje gracz, który ma mniej lew niż powinien mieć. Wygrywa osoba, która na koniec rozgrywki ma największą ilość punktów.

Rodzaje rozgrywki 3-8-5

Podczas gry mamy do czynienia z trzema rodzajami rozgrywki:

  • Bez Lew (BL) – rozgrywka odbywa się bez wybranego koloru atutowego, podczas rozgrywki gracz musi zebrać jak najmniej lew.
  • Bez Atu (BA) – rozgrywka odbywa się bez wybranego koloru atutowego, podczas rozgrywki gracz musi zebrać jak najwięcej lew.
  • Rozgrywki atutowe – rozgrywka odbywa się z wybranym przez jednego gracza kolorem atutowym ( do wyboru trefl, karo, kier, pik). Podczas rozgrywki gracz musi zebrać jak najwięcej lew.

Gracz tzw. rozgrywający ma głos decydujący o tym, jaki rodzaj rozdania się rozpocznie. Na jednego gracza wypada sześć rozgrywek, w których to on jest graczem rozgrywającym. Wychodzi to po jednej rozgrywce BL, BA i aż cztery rozgrywki atutowe. Dlatego właśnie gra składa się z 18 rozdań. Gracz rozgrywający może tylko jeden raz wybrać każdy rodzaj rozgrywki.

3-5-8 – podział ról

Podczas każdej rozgrywki jeden z graczy staje się rozdającym drugi rozgrywającym. Natomiast trzeci gracz nie posiada żadnej specjalnej roli i jest po prostu graczem nr 3. Przy kolejnych rozdaniach do danego gracza jest przypisana konkretna ilość lew jaką powinien zdobyć. I tak oto:

  • gracz trzeci powinien zdobyć 5 lew,
  • gracz rozdający powinien zdobyć 3 lewy,
  • gracz rozgrywający powinien zdobyć 8 lew.

3-5-8 – przebieg rozgrywki

Cała rozgrywka polega na niczym innym jak na wyrzucaniu kart w taki sposób, by zdobyć odpowiednią ilość lew w konkretnym rozdaniu. Jedynym obowiązkiem nałożonym na gracza jest dorzucanie kolorów kart w kolorze wyjścia. Jednak nie muszą przebijać tego mocniejszą kartą, natomiast jeśli skończą się karty w kolorze wyjściowym to jest nałożony obowiązek przebijania kart, kartą atutową.

3-5-8 – rozpoczęcie rozgrywki

Po wybraniu rozdającego wszyscy gracze dostają po 16 kart. Cztery karty z tych 16 zostają zakryte jako mus dla rozgrywającego, jest nim osoba, która siedzi po lewej stronie od rozdającego (rozgrywka odbywa się z ruchem wskazówek zegara). Po rozdaniu sześciu kart, które zostały rozdane wybierany jest rodzaj rozgrywki. Gracz, który jest rozgrywający odsłania zasłonięte karty i wywala ze stołu cztery zakryte karty, które uznaje za zbędne i dopiero wtedy możemy zacząć rozgrywkę.

3-5-8 – możliwość wymiany kart

Podczas rozgrywki istnieje możliwość wymieniania się kartami między graczami. Jednak może się to odbyć tylko i wyłącznie w określonych przypadkach i tylko jeśli odbywa się rozgrywka atutowa. Podczas rozgrywek BA i BL jest to niemożliwe. Wymiana kart to tak naprawdę dodatkowa nagroda czy też kara za punkty, które zostały dodane, czy też odjęte w poprzednim rozdaniu. Działa to na bardzo prostej zasadzie gracz, który zdobył punkty dodatnie wymienia karty u gracza, który zdobył punkty ujemne. Osoba, która inicjuje taką wymianę, pokazuję którą kartę (czy też karty) chce wymienić, a gracz, który dostał karty do wymiany ma obowiązek dać najwyższą kartę w danym kolorze. Wyjątkiem są karty w kolorze atutowym. Ilość kart do wymiany uzależniona jest od ilości dodatnich punktów zdobytych przez graczy w poprzednim rozdaniu. Wymienić mogą się wszyscy gracze albo tylko dwóch graczy.

  • Jeśli mówimy o wymianę kartami pomiędzy wszystkimi graczami to dzieje się to wtedy gdy w poprzednim rozdaniu wszyscy gracze mieli punkty ujemne czy też dodatnie. Osoba, która zdobyła punkty dodatnie wymienia karty podczas nowej rozgrywki u gracza, który zdobył punkty ujemne. Natomiast, gdy zachodzi sytuacja, w której dwóch graczy zdobywa punkty dodatnie to najpierw wymienia karty, gracz, który ma do zdobycia większą ilość lew. Natomiast jeśli w poprzednim rozdaniu dwójka graczy zdobyła punkty ujemne to osoba, która zdobyła punkty dodatnie wymienia karty u obydwóch graczy z punktami ujemnymi.
  • Gdy mówimy o wymianie pomiędzy dwoma graczami to dwóch z graczy musi otrzymać punkty dodatnie, albo ujemne. Natomiast trzeci gracz nie może posiadać ani dodatnich, ani ujemnych punktów.

3-5-8 – punktacja

Po skończeniu każdego rozdania podliczane są punkty za rozegraną rundę. Gracz, który wziął więcej lew niż powinien otrzymuje punkty dodatnie. Natomiast jeśli nie udało mu się zdobyć wymaganej liczby lew otrzymuje on punkty ujemne. Punktacja zależna jest od ilości lew. Tak, więc jeśli rozgrywający zdobył 10 lew otrzymuje dwa punkty dodatnie natomiast jeśli zdobędzie 7 to otrzyma punkt ujemny. Jedynie podczas BL punktacja jest odwrócona i osoba otrzymuje punkt dodatni za każdego minusowego lewa. Suma punktów podczas rozgrywki zawsze równa się 0.

3-5-8 Zakończenie rozgrywki

Po skończeniu 18 partii wygrywa gracz, który posiada na swoim koncie największą ilość punktów zdobytych podczas wszystkich rozdań.

Dodaj komentarz