Jakie zioła na kaszel będą naprawdę skuteczne?

Jakie zioła na kaszel będą naprawdę skuteczne?

Kaszel to jeden z pierwszych i bardziej oczywistych objawów przeziębienia. Choć bywa uciążliwy, nie zawsze powinien nas martwić. Pamiętajmy, że kaszel to przede wszystkim objaw obronny, który ma na celu oczyszczenie naszych dróg oddechowych. Jakich ziół użyć by złagodzić jego objawy?

Podbiał, czyli naturalny środek wykrztuśny

Podbiał pospolita to roślina, którą często wchodzi w skład syropów wykrztuśnych dostępnych w aptekach. Takie jej zastosowanie wynika z dużej zawartości flawonoidów, olejków eterycznych, ślazów i choliny. Flawonoidy działają rozkurczająco, w efekcie czego flegma zbierająca się z powodu infekcji i będąca tak naprawdę zbiorem chorobotwórczych patogenów, może być łatwiej ewakuowana na zewnątrz. Podbiał w swoich liściach zawiera też ślazy, które powlekając błony śluzowe, działają osłonowo i nawilżająco. Dzięki temu odkasływanie znacznie mniej podrażnia gardło i górne drogi oddechowe, a ból jemu towarzyszący jest zdecydowanie mniejszy.

Czarny bez

Kwiaty tego krzewu, pięknie kwitnącego wiosną, to świetny materiał na leczniczy specyfik domowej roboty. Wyciąg z jego kwiatów ma właściwości detoksykujące, przeciwzapalne, a także będzie widocznie wspomagał odkrztuszanie zalegającej w drogach oddechowych wydzieliny. Kwiaty czarnego bzu zawierają bardzo dużo substancji aktywnych, które wspomogą walkę z infekcją i skrócą czas jej trwania. Na szczególną uwagę zasługują flawonoidy, które są antyoksydantami, więc stymulują do pracy układ odpornościowy, witamina C i fitosterole. Usprawnienie usuwania wydzieliny już od początku infekcji jest bardzo istotne dla jej przebiegu. Odkrztuszając, tak naprawdę wyrzucamy na zewnątrz patogeny odpowiedzialne za odczuwane przez nas dolegliwości. Syrop z czarnego bzu rozluźni flegmę, dzięki czemu będzie rzadsza i mniej lepiąca. Ułatwiona ewakuacja wydzieliny na zewnątrz, a do tego działanie nawilżające na podrażnioną kaszlem śluzówkę gardła, dzięki fitosterolom to główne zadania tego specyfiku w walce z kaszlem.

Prawoślaz lekarski osłoni gardło

W domowym leczeniu infekcji górnych dróg oddechowych praktycznie zawsze zaleca się stosowanie prawoślazu lekarskiego. Nie ma większych ograniczeń w jego stosowaniu, więc jest bardzo bezpieczny. Zwrócić uwagę należy jedynie na skład produktu wybieranego dla dziecka. Większość syropów z prawoślazem jest na alkoholu. Postaraj się znaleźć taki by go nie było. Spokojnie możesz poprosić o radę farmaceutę. Substancje ślazowe zawarte w korzeniu tej rośliny, a następnie wyekstraktowane do syropu lub suszu, będą działały osłaniająco na błonę śluzową gardła, krtani i strun głosowych. To właśnie za działanie osłonowe, łagodzące i zmniejszające podrażnienia prawoślaz lekarski jest tak ceniony w przypadku suchego kaszlu, czy anginy.

Dodaj komentarz