Dookoła stołu – czyli rodzina w komplecie

Lata mijają błyskawicznie, dzieci rosną a my stajemy się bogatsi o nowe doświadczenia. Rok szkolny, zajęcia pozalekcyjne, wyjazdy na wymiany studenckie, podróże wakacyjne, obozy i kolonie. To wszystko wypełnia nam czas i tworzy naturalny rytm dnia, w którym nie zawsze jest czas na rodzinne spotkania. Każdy się spieszy, biegnie i jest spóźniony. Dlatego tak ważne są chwile spędzane przy wspólnym stole.

Centrum dowodzenia

Stół to niezaprzeczalnie najważniejszy mebel w całym domu. Najczęściej znajduje się w centrum domu i służy dosłownie do wszystkiego. Jemy przy nim śniadania, obiady i kolacje. Dzieci odrabiają lekcje albo chociaż udają, że właśnie tym się zajmują. Stół służy również jako blat roboczy. Kładziemy na nim zakupy, przygotowujemy potrawy, kroimy, zagniatamy niedzielne ciasto albo przygotowujemy sałatkę. Stół to również mebel niezbędny do codziennej pracy. Rozkładamy na nim dokumenty, rozliczamy rachunki i wszystkie faktury. Po codziennej pracy stół może posłużyć również jako przestrzeń do relaksu. Wystarczy wygodnie usiąść, nogi położyć na krześle i relaksować się pijąc gorącą, aromatyczną czekoladę. Stół to domowe centrum dowodzenia. Uniwersalny i funkcjonalny mebel.

Dziecięce wspomnienia i wspólne spędzanie czasu

Dla najmłodszych stół jest przestrzenią do zabawy. Ich wyobraźnia sprawia, że te kilka metrów kwadratowych może stać się niemal wszystkim. Polem bitwy dla gry planszowej, idealną przestrzenią do gry w karty, blatem do układania puzzli albo ogromną kartką z bloku bo przecież rysować można wszędzie, a ograniczeniem jest tylko dziecięca wyobraźnia i surowy wzrok mamy, która z pewnością będzie musiała to posprzątać…

Bez względu na to czy stół znajduje się w jadalni czy w salonie dzieci zawsze tam trafią. Będą bawić się same, z rodzeństwem albo z dorosłymi. Taka forma wspólnego spędzania czasu pogłębi więź między domownikami i sprawi, że będą miło to wspominać nawet wiele lat później, kiedy sami założą swoje rodziny.

Wspólne świętowanie

Stół to miejsce spotkań tej najbliższej ale także tej dalszej rodziny. Boże Narodzenie, Wielkanoc, urodziny, imieniny i wiele innych okazji sprawia, że zapraszamy gości i gromadzimy się wspólnie przy stole. To ogromnie ważne, bo w dzisiejszych czasach często zapominamy o wspólnym świętowaniu. W rzeczywistości niewiele trzeba aby o te rodzinne relacje zadbać. Już samo nakrywanie stołu obrusem, ustawianie krzeseł i rozkładanie stołowej zastawy sprawi, że nawiąże się współpraca między domownikami. Jedni zadbają o jego wystrój, inni przygotują ulubione potrawy a pozostali mogą je podać. W ten sposób zadbamy o rodzinne i przyjacielskie relacje. Wystarczą dobre chęci, gorąca herbata i można rozmawiać do późnej nocy.

Dodaj komentarz