Kot, jako zwierzątko domowe – czyli mruczące futerko w naszym domu.

Kot, jako zwierzątko domowe – czyli mruczące futerko w naszym domu.

Kot, jako zwierzątko domowe - czyli mruczące futerko w naszym domu.

Ze względu na to, jaki styl życia prowadzimy, nie zawsze może towarzyszyć nam najlepszy przyjaciel człowieka – pies. Gdy warunki lub preferencje uniemożliwiają nam posiadanie psa, jednak pragniemy mieć jakieś zwierzątko, z pomocą spieszy najmiększe domowe zwierzątko, czyli uwielbiany przez wszystkich kot. Puchaty przyjaciel nie jest aż tak wymagający, jak pies i z pewnością umili długie wieczory swoim mruczeniem.

Czy kot to zwierzątko dla mnie?

Jeśli tylko nie mamy uczulenia na sierść, warto rozważyć kupno kota. Trzeba jednak jasno określić nasze oczekiwania, po to, by później się nie rozczarować. Kot ma swoje wymagania, nie jest wybitnie tani w utrzymaniu i, choć nie wymaga długich spacerów, mimo wszystko potrzebuje czasu spędzonego z opiekunem. Dodatkowo wymaga odpowiedniej karmy i wyposażenia. Kot to drapieżnik, łowca, potrzebuje się więc wyszaleć, dlatego, jeśli nie ma towarzysza w postaci innego kota, należy bawić się z nim przynajmniej 15 minut dziennie. Gwarantuje to utrzymanie odpowiedniej kondycji fizycznej i psychicznej zwierzęcia.

Jaką rasę wybrać?

Ras kotów jest do wyboru do koloru. W zależności od rasy koty mogą mieć długą, czy krótką sierść, a nawet w ogóle jej nie mieć. Cena jest różna, jedna przeważnie zależy od rasy i umaszczenia kota, a także od tego, skąd bierzemy zwierzę i czego od niego oczekujemy. Wiadomo, że jeśli chcemy adoptować kociaka ze schroniska i pragniemy, by do końca swojego życia był on pieszczochem i całe życie leniwie spędzał w domu, to wiadomo, że jego cena będzie albo bardzo znikoma, albo żadna. Analogicznie, jeśli chcemy, aby nasz piękny kot, posiadał wyjątkowy rodowód i jeździł z nami na wystawy, w dodatku reprezentował rzadką rasę, oczywiste jest, że będzie droższy. Grunt do dobrze wszystko przemyśleć i zaplanować. Droższe zwierzę, podobnie jak jego wyposażenie może sporo kosztować – sam kot, unikatowej rasy, to kwota rzędu kilku, do kilkunastu tysięcy. Nie trzeba jednak rezygnować z wymarzonego przyjaciela, zawsze można wziąć kredyt gotówkowy.

Rozmaite razy mają różne wymagania. Przykładowo Ragdoll ma długą, wełnistą sierść, która niestety wymaga codziennej pielęgnacji, niektórzy mówią, że warto, gdyż koty te są niezwykle ufne i spokojne, nie skaczą wysoko po meblach, a do swoich właścicieli są tak przywiązane, że mogą dorównać nawet psom. Z kolei Sfinksy nie posiadają futra i są niezwykle żywiołowe. Nie ma idealnej recepty, z rasami trzeba się dobrze zaznajomić i wybrać taką, która będzie pasować do naszych wymagań i stylu życia.

Dodaj komentarz