Dobroczynne działanie kwiatu wanilii

Kwiat wanilii to jeden z najbardziej charakterystycznych i najpopularniejszych kwiatów na świecie. Jej niepowtarzalny, słodki i niezwykle przyjemny zapach ciężko pomylić z żadnym innym. Wykorzystywana jest do kremów, balsamów, perfum, aromatów od setek lat. Jednakże wanilia to nie tylko ładny zapach – Aztekowie na przykład stosowali ją do medycyny! Jej zdrowotne właściwości są rzadziej wspominane, ale są jak najbardziej prawdziwe i, co najważniejsze, skuteczne. Co ma takiego w sobie wanilia, że powinnyśmy ją wielbić pod niebiosa?

Czy ktoś wiedział, że wanilia może pomóc, gdy boli nas ząb? Raczej się o tym nie mówi, a powinno! Tak jak kapsaicyna w papryczkach chilli, wanilia działa pozytywnie na układ nerwowy i zmniejsza tym samym ból.

Nie bez powodu w licznych lekach na kaszel w składzie znajduje się wanilia – dzięki jej właściwościom antybakteryjnym i przeciwzapalnym daje ulgę naszemu gardłu, nieco go znieczulając. Również pomoże w bólu głowy, ale tylko jeśli jest łagodny. Rozluźnia napięcie, które wywołuje delikatne migreny.

Wszystko dzięki znajdującej się w niej dużej ilości antyoksydantów. Spowalniają one także procesy starzenia się. Antyoksydanty potrafią być jednak niebezpieczne, dlatego należy zachować umiar w ich spożywaniu.

Dzięki spożywaniu wanilii czujemy się weselsi, spokojniejsi i zrelaksowani. Oczywiście w przypadku głębokiej depresji lekarz jest najważniejszy, ale na pewno ona nie zaszkodzi. Warto po nią sięgnąć zawsze, kiedy czujemy się źle i jesteśmy zestresowani. Wanilia to jeden z częstszych wyborów przy aromaterapii – warto sobie robić gorące kąpiele z unoszącym się jej zapachem, na przykład w postaci olejków (albo naturalnych świeczek).

kwiat wanilii stosuje się jako przyprawę, olejek zapachowy albo perfum. Jest niezwykle wszechstronna w użyciu, dając przyjemność każdemu miłośnikowi miłych zapachów i smaków. Warto mieć ją w domu, chociażby w postaci herbaty.

Dodaj komentarz