Czym jest kredyt konsumencki?

Pojęcia związane z finansami potrafią być bardzo niejasne i mało intuicyjne. Przykładem może być chociażby kredyt konsumencki. Z jednej strony ciągle się słyszy, że kredyt można dostać tylko w banku (i SKOK-u), a z drugiej – kredyty konsumenckie oferują także chociażby firmy pożyczkowe. Jak to jest możliwe? Przekonajcie się, czytając poniższy artykuł.

Na czym polegają kredyty konsumenckie?

Kredyty konsumenckie nie są kredytami w rozumieniu prawa bankowego, a więc nie są zarezerwowane jedynie dla banków. To znacznie szersza kategoria, która obejmuje nie tylko tradycyjne kredyty udzielane w bankach, ale także umowy pożyczki czy umowy kredytów odnawialnych.

Wszystkie zasady odnośnie kredytów konsumenckich reguluje specjalna ustawa – Ustawa o Kredycie Konsumenckim. Dla przeciętnej osoby istotna będzie przede wszystkim to, że o kredycie konsumenckim można mówić w przypadku pożyczek czy kredytów na kwotę nie wyższą niż 255 550 złotych.

Ustawa ta stanowi, że kredytem konsumenckim nazwać można umowę kredytu pomiędzy kredytobiorcą, a kredytodawcą, który prowadzi skupioną na tym działalność. Wobec tego definicja ta pasuje zarówno do banków, jak i firm pożyczkowych.

Wymogi kredytu konsumenckiego

Wymogi kredytu konsumenckiego istnieją przede wszystkim po to, aby ochronić kredytobiorców. Jak już bowiem udowodniono, kredyt konsumencki nie musi być udzielany przez bank, a więc nie musi go obowiązywać prawo bankowe.

Bez istnienia specjalnych zasad oznaczałoby to duże ryzyko przy zaciąganiu jakiegokolwiek zobowiązania finansowego.

Co ważne, kredytodawcy zobowiązani są w swoich reklamach i materiałach promocyjnych udzielać w sposób jasny i widoczny tak ważnych informacji jak Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO co to jest) kredytu czy jego całkowity koszt. Często takie informacje „schowane” są na samym dole lub napisane znacznie mniejszą czcionką, niż chwytliwe slogany reklamowe. Jednak zawsze muszą się pojawić.

Warto zwracać na nie uwagę, ponieważ prawo wymaga, aby były one prawdziwe i zrozumiale przekazane. Wobec tego można tak naprawdę już na pierwszy rzut oka ocenić, czy dany kredyt będzie opłacalny. Oczywiście później trzeba zwrócić uwagę również na inne czynniki, ponieważ są także inne ważne informacje, których kredytodawcy nie muszą na reklamach podawać, a które są bardzo istotne.

Co ważne, w przypadku kredytów konsumenckich instytucja ich udzielająca jest zawsze zobowiązana sprawdzić zdolność kredytową klienta. Zdolność kredytową, czyli zdolność kredytobiorcy do całkowitej spłaty zobowiązania w wyznaczonym terminie. Dzięki temu sam bank czy firma pożyczkowa nie straci, ale też nie umożliwi klientowi zadłużenie się ponad swoje możliwości.

Dodaj komentarz