Co robić, kiedy firma wpada w kłopoty finansowe?

Co robić, kiedy firma wpada w kłopoty finansowe?

kredyty dla firm

Może się zdarzyć, że nasza firma zacznie popadać w kłopoty finansowe. Niekoniecznie nawet z naszej winy. Plagą w Polsce jest chociażby niepłacenie kontrahentom na czas, co zwłaszcza w przypadku mniejszych firm może zagrozić ich płynności finansowej. W takiej sytuacji nie można oczywiście od razu się poddawać, a należy jak najszybciej zacząć działać. Co można zrobić, żeby przywrócić firmie sprawność finansową?

Rozpocznij proces windykacji wobec nieuczciwego kontrahenta

Drobne opóźnienie w płatności zdarzyć się może każdemu i w wielu przypadkach okaże się, że sprawę zaległych płatności można rozwiązać polubownie. Nie zawsze jednak okaże się to możliwe, a od tego, czy otrzymamy należne nam środki może zależeć przyszłość naszej firmy.

Wobec tego po przeterminowaniu płatności należy zwrócić się do profesjonalnej firmy windykacyjnej.

Niektórzy czują przed tym opór, ponieważ windykatorzy mają bardzo złą reputację. Uważa się ich osoby namolne i nękające, a przy tym niekoniecznie skuteczne. W rzeczywistości jednak istnieją też takie firmy windykacyjne, które podchodzą z szacunkiem zarówno do wierzyciela, jak i dłużnika.

W ten sposób prawdopodobnie okaże się, że swoją należność otrzymamy. Co prawda nie na czas, ale też nie po latach batalii sądowych.

Weź kredyt firmowy

Na pierwszy rzut oka kredyty dla firm na bieżące funkcjonowanie czy spłatę zaległości może wydawać się złym pomysłem. Jednak wbrew pozorom jest to coś, co niejedną firmę może uratować.

W końcu co jest lepszym wyjściem, kiedy na przykład samochody stoją, bo nie ma pieniędzy na paliwo i nie można pracować? Wzięcie kredytu, zakup paliwa i dalsze funkcjonowanie firmy, czy stanie w miejscu i generowanie strat?

Jest także jeszcze inne dość ciekawe rozwiązanie, a mianowicie faktoring. Polega on na tym, że po wystawieniu faktury kontrahentowi przechodzi ona w zarząd firmy faktoringowej. My dostajemy od razu zaliczkę, a jak kontrahent fakturę ureguluje, także jej większą część.

Dzięki temu mamy część pieniędzy od razu, a w razie nieuczciwości kontrahenta windykacją i innymi sprawami zajmie się właśnie firma faktoringowa. Pobierają one z reguły na tyle niewielkie opłaty, że może to być bardzo opłacalna decyzja. Zwłaszcza, jeśli wątpimy w uczciwość kontrahenta lub po prostu nie możemy czekać na opłacenie przez niego faktury.

Jak widać, kłopoty finansowe w firmie nie muszą być końcem świata. Takie rozwiązania jak kredyty dla firm czy rozpoczęcie procesu windykacji pozwolą w możliwie krótkim okresie zyskać potrzebne środki i wyjść na prostą.

Dodaj komentarz