Czy styl glamour jest właśnie dla mnie ?

Czy styl glamour jest właśnie dla mnie ?

Styl Glamour, czyli co to właściwie jest?

Styl Glamour, z pewnością nie jest dla wszystkich. Wywodzący się ze Stanów Zjednoczonych, ma swoje korzenie w przemyśle filmowym. Wyszukane suknie, ekstrawaganckie dodatki, czerwone dywany, cały świat blichtru i bycia w centrum uwagi  – wszystko to przeniosło się do wprost ze świata filmu do wnętrz domów. Choć styl przez lata bardzo ewoluował, nadal towarzyszy mu ten niezaprzeczalny blask i sznyt, którego nie można z niczym innym pomylić. Niektórzy twierdzą, że styl neapolitański jest mu bardzo bliski, ale tak naprawdę wnętrza w stylu glamour są niepowtarzalne i jedyne w swoim rodzaju. Wybierając go, nie kierujmy się jedynie modą. Choć ostatnimi czasy bardzo zyskuje na popularności, pamiętajmy, że nie każdy będzie czuł się dobrze i swobodnie w takim wnętrzu.

Czy jest to styl dla mnie?

Słownik określa słowo “glamour” jako blask, splendor i prestiż. Słowa te dobrze oddają charakterystykę stylu. Podstawową cechą charakterystyczną jest tu mikst mebli, materiałów, faktur i kolorów, które na pierwszy rzut oka do siebie nie pasują. Całą sztuka polega na tym, by tak wykonać połączenie, aby całość nie tylko sprawiała spójne wrażenie, ale i robiła wrażenie na obserwatorze. Barokowe meble z chromowanymi wazonami, połączenie połyskliwych powierzchni z wyszukanymi tapetami, muślinowych czy mięsistych tkanin z luksusowymi dodatkami, a wszystko najwyższej jakości. Jeśli lubisz czuć przepych pod palcami, mieszkanie będzie centrum życia towarzyskiego, a Ty będziesz w jego centrum niczym paw z dumą prezentować całość to tak – ten styl jest dla Ciebie.

Jest dla mnie i urządzę tak mieszkanie!

Pamiętajmy, by urządzając wnętrza w stylu glamour nie przesadzić i nie dopuścić do przerostu formy nad treścią. Kierujmy się eklektyzmem tak, by całość pomimo występowania mocnych akcentów, była zrównoważona i wyważona. Barokowe meble zrównoważmy współczesnym designem, czekoladowe brązy, fiolety lub róże tak charakterystyczne dla stylu, niech będą przełamane naturalną barwą podstawową z jakimś brawurowym akcentem, przykładowo kryształowym żyrandolem.

Pamiętajmy, że styl glamour nie koniecznie musi być bardzo drogi, ale na taki właśnie powinien wyglądać. Wspomniany powyżej żyrandol niekoniecznie musi być z kryształów swarovskiego, świeczniki nie muszą być ze złota, a jedynie w złotym kolorze, a bibeloty mogą udawać takie wykonane ze srebra. Ważne by jakość dodatków była na wysokim poziomie, gdyż bardzo łatwo przekroczyć granicę kiczu. Podstawą stylu jest wysmakowany i wyszukany eklektyzm i jest to niewątpliwie sztuka, którą jeśli osiągniemy, będziemy mogli z dumą prezentować naszym gościom.

Dodaj komentarz