5 alarmujących sygnałów w związku, których nie możesz ignorować

Rzadko kiedy związki są jak z bajki, konflikty i spory zdarzają się często, a od tego, czy umiemy je wspólnie rozwiązać, zależy przyszłość naszej relacji. Są jednak zachowania, które powinny uruchomić twój wewnętrzny alarm. Jeśli twój partner wykazuje skłonności do jednej z wymienionych poniżej czynności, może to znaczyć, że wplątałaś się w toksyczny związek, z którego po czasie bardzo trudno będzie się uwolnić.

1. Umniejszanie wagi twoich potrzeb
W związku powinniśmy brać pod uwagę potrzeby i pragnienia naszego partnera czy partnerki i starać się je zrozumieć. Jeśli jednak nie jesteśmy w stanie tego zrobić, w żaden sposób nie powinniśmy ich wyśmiewać czy umniejszać ich wagi. Jeśli czujesz, że twój partner regularnie stawia swoje potrzeby nad twoimi, nie chce słuchać o twoich problemach albo zawsze znajduje argument, który ma Cię przekonać, że wyolbrzymiasz swoje problemy, to bardzo poważny znak. Jeśli teraz przybiera to subtelne formy, w przyszłości może stać się prawdziwą kością niezgody w waszym związku.

2. Ignorowanie twojego zdania w ważnych dla was sprawach
To punkt połączony w pewien sposób z umniejszaniem wagi twoich potrzeb, ale rozszerza się na inne płaszczyzny. Ignorowanie twojego zdania jest charakterystyczne dla partnerów, chcących kontrolować związek. Może to wynikać z wielu czynników, ale żaden z nich nie usprawiedliwia takiego zachowania, chyba że obie strony są z takiego układu zadowolone. Jeśli w przyszłości planujecie założyć rodzinę, twój partner może przenieść takie zachowania na nie lub całkowicie odsunąć Cię od procesu wychowawczego i jakichkolwiek decyzji związanych z dziećmi.

3. Przenoszenie na Ciebie swoich problemów
Problemy spotykają nas każdego dnia, na ulicy, w pracy czy podczas spotkania ze znajomymi. To normalne, że chcemy o nich rozmawiać z partnerem, ale przenoszenie ich na niego nie jest w żadnym wypadku zdrowe. Może to przybrać różne formy, od oczekiwania od Ciebie, że przejmiesz na siebie próbę rozwiązania danego zagadnienia, aż do wyżywania się na Tobie. Bez względu na to, jaka forma przenoszenie na Ciebie problemów ma miejsce w twoim związku, jeśli w porę tego nie przerwiesz, w najgorszym przypadku staniesz się workiem treningowym, który nie będzie miał prawa się sprzeciwić.

4. Nieszanowanie twojego czasu
Nasz czas jest najcenniejszy, nikt nam go nie odda, nie możemy go dokupić, ale możemy go komuś oddać, jeśli bardzo tego potrzebuje. Aby związek mógł się sprawnie rozwijać, musimy w niego ten czas zainwestować. Już na tym etapie widać, czy twój partner jest w stanie uszanować twój czas i sposób, w jaki nim dysponujesz. Jeśli domaga się, abyś poświęcała dla niego ważne dla Ciebie wydarzenia, ale sam nigdy by się na to nie zgodził, to jasny sygnał, że nie obchodzi go, jak ważny jest dla Ciebie twój czas, a co za tym idzie, nie szanuje Cię osobiście.

5. Stosowanie subtelnej przemocy psychicznej
Przemoc psychiczna przybiera różne formy, również te opisane powyżej. Jeśli jakakolwiek z nich pojawia się w twoim związku, musisz się poważnie zastanowić, po pierwsze, czy może eskalować i z subtelnej stać się zupełnie jawna, a po drugie, czy jesteś w stanie znosić to przez całe życie. Jeśli na drugie pytanie odpowiedziałaś sobie “nie”, to poważnie rozważ zerwanie. Nie ma sensu inwestować w związek, w którym jedna ze stron rani bez przerwy drugą. Lepiej zacząć życie od nowa z kimś, kto będzie nas szanował i chciał żyć z nami na zasadach, które obojgu będą odpowiadać.

Dodaj komentarz