Czy warto czytać książki motywacyjne?

Czy warto czytać książki motywacyjne?

książki motywacyjne

Wraz z rośnięciem w popularność tematu rozwoju osobistego i szeroko pojętej motywacji na półkach księgarni pojawia się coraz więcej tak zwanych książek motywacyjnych. Niektórzy uważają, że stanowią one świetne źródło wiedzy i postępowanie zgodnie z wskazówkami w nich zawartymi może przynieść pozytywne skutki. Inni z kolei sądzą, że są one bezużyteczne, a czytanie ich jest stratą czasu. Dużo z pewnością zależy od indywidualnych uwarunkowań – w końcu nie dla każdego zadziałają te same techniki i metody.

Ciężko się motywować samemu

Chociaż nie jest to całkowicie niemożliwe, motywowanie się bez wsparcia żadnych dodatkowych kursów, materiałów czy bodźców może dla wielu okazać się bardzo trudne. Książki motywacyjne systematyzują wiedzę z zakresu technik motywacyjnych i starają się przekazać ją w sposób jasny i przyjazny dla czytelnika. Ich objętość daje im przewagę nad poradami, które można znaleźć bezpłatnie w Internecie, ponieważ nie są one tak ogólnikowe. Mając do dyspozycji kilkaset stron autorzy są w stanie przekazać znacznie więcej konkretnych i szczegółowych informacji, aby zbudować pełny obraz tego, co jest potrzebne i jak trzeba działać, aby skutecznie się motywować.

Jakie książki motywacyjne wybrać?

Rynek tego typu literatury można obecnie uznać już za niemal przesycony, a ciągle pojawiają się nowe pozycje. Osoba, która dopiero zaczyna swoją przygodę z technikami motywacyjnymi może poczuć się zagubiona i mieć problem z wyborem czegoś dla siebie. W związku z tym warto zawęzić kryteria poszukiwań według indywidualnych potrzeb. Istnieją książki motywacyjne przeznaczone na przykład specjalnie dla osób, które zainteresowane są założeniem własnej firmy i chcą odnieść sukces, ale nie mogą się do tego zmotywować. Istnieją także pozycje bardziej ogólne. Warto przed zakupem sprawdzić w Internecie jakie recenzje ma dany tytuł, aby niepotrzebnie nie zmarnować pieniędzy na książkę niskiej jakości. Nazwiska pewnych autorów z wyrobioną już dobrą reputacją padają niemal na każdej liście poleceń – przykładem może być Stephen Covey, a wśród polskich pisarzy – Jakub Bączek.

Książki nie muszą męczyć

Tego typu książki motywacyjne doskonale nadają się do odsłuchiwania ich w formie audiobooków, jeśli nie mamy czasu lub chęci aby czytać wydanie papierowe. Dla wygody można także zakupić elektroniczne wersje większości pozycji. Nawet kilkanaście czy kilkadziesiąt minut słuchania w drodze do pracy lub na zakupy może w przyszłości dobrze zaprocentować. Jest to efektywny sposób spędzania czasu, który zazwyczaj można by uznać za zmarnowany.

Motywowanie się nie jest takie łatwe, jak mogłoby się na pierwszy rzut oka wydawać. W związku z tym czytanie bądź odsłuchiwanie książek na ten temat może dla wielu stanowić ogromną pomoc. Na nic jednak się ten wysiłek nie zda, jeśli poznanych informacji nie wykorzystamy w praktyce!

Dodaj komentarz