Jak bez stresu zmienić pracę?

Obecnie mało kto będzie w stanie spędzić całe swoje życie zawodowe na pracę w jednej lub dwóch firmach. Przeciwnie, większość osób spotka się z problemem zmiany pracy wielokrotnie. Taka sytuacja niemal zawsze wiąże się ze sporą ilością stresu. Nie jesteśmy pewni naszej przyszłości, obawiamy się, czy znajdziemy nową pracę, jak sobie w niej poradzimy i nie jesteśmy pewni, jak załatwić wszystkie formalności związane z całym procesem. Więc jak bez stresu zmienić pracę?

Czy dobrze przemyślałeś zmianę pracy?

Najpierw dobrze zastanów się, czy rzeczywiście podejmujesz dobrą decyzję. Co sprawia, że nie czujesz się dobrze w obecnej pracy? Możliwe, że przy odrobinie zaangażowania będziesz w stanie to zmienić i obejdzie się bez stresującej zmiany otoczenia. Jeśli zarabiasz twoim zdaniem zbyt mało, jest to odpowiedni moment na zwrócenie się do odpowiednich organów o podwyżkę wynagrodzenia. Nawet jeśli ostatecznie jej nie otrzymałeś, to i tak planowałeś odejście. Nic więc nie tracisz, a możesz dużo zyskać. Zła atmosfera w pracy może być rozwiązana przez prośbę o przeniesienie do innego zespołu, działu czy departamentu, jeśli jest taka możliwość. Na problematycznego współpracownika bądź przełożonego można także wnieść skargę. Moment, w którym zastanawiamy się nad odejściem jest najlepszym, aby zmienić coś na lepsze w obecnej sytuacji. Mamy wtedy odwagę zrobić to, przed czym wcześniej się powstrzymywaliśmy.

Co zrobić przed złożeniem wypowiedzenia?

Nie ma sensu zmienianie pracy gwałtownie, bez wcześniejszego przygotowania odpowiedniego planu. Rozważ więc sytuację na rynku pracy w twoim zawodzie i już przed odejściem staraj się znaleźć jakieś oferty odpowiednie dla ciebie. Jeśli czujesz potrzebę przekwalifikowania się, sprawdź, jakie kursy i szkolenia dostępne są w twojej okolicy i czy istnieje możliwość, że uzyskasz na nie dofinansowanie z Urzędu Pracy. Pamiętaj, że najprawdopodobniej czeka cię jeszcze okres wypowiedzenia. Jeśli czujesz pewność, że będziesz w stanie szybko znaleźć nową pracę, spróbuj rozwiązać umowę za zgodą stron. Zadbaj o posiadanie dobrze napisanego, atrakcyjnego dla pracodawców CV i odśwież instrukcje dotyczące pisania listu motywacyjnego.

Nastawiaj się pozytywnie

Nie pozwól strachowi cię sparaliżować. Uwierz w siebie, swoje możliwości, doświadczenie i kwalifikacje. Jeśli sam nie jesteś przekonany, że sobie poradzisz, tym bardziej nie będziesz w stanie wywrzeć dobrego wrażenia na potencjalnych pracodawcach. Pewność siebie i determinacja są kluczami do osiągnięcia sukcesu zawodowego. Jeśli nie będziesz w stanie błyskawicznie znaleźć odpowiedniej dla siebie oferty, nie poddawaj się! Bywa, że może zająć to trochę czasu. Nie możesz rezygnować na widok pierwszej trudności. Jeśli zastanawiasz się, jak bez stresu zmienić pracę musisz wiedzieć, że wszystko zależy od ciebie i twojego nastawienia.

Dodaj komentarz