W ostatnim czasie coraz większą uwagę przywiązuje się do dbałości nie tylko o ciało, ale także i duszę. Wszelkiego rodzaju relaksujące zabiegi w SPA, wyjazdy na łono natury by odreagować skumulowany w organizmie stres, czy nawet ćwiczenia wyciszające pomagające odzyskać wewnętrzną równowagę – wszystko to ma na celu poprawienie naszego samopoczucia a w efekcie podwyższenie codziennego komfortu funkcjonowania. Coraz więcej osób decyduje się także na wizyty u specjalistów zajmujących się duszą; w tym momencie często pojawia się pytanie – kogo wybrać?
Psycholog
Psycholog to pierwsza osoba, do której zgłaszamy się w przypadku zmagań ze złym samopoczuciem, podejrzeniem poważniejszych zaburzeń czy chęcią podjęcia terapii mającej na celu uporządkować nasze życie. W istocie jednak, psychologiem zostaje najczęściej osoba, która ukończyła studia o analogicznym profilu – nie jest to więc profesjonalny lekarz ani też terapeuta, do którego należy udawać się regularnie. Zadaniem psychologa jest wyłącznie wstępna diagnoza i skierowanie pacjenta do konkretnego specjalisty. Na podstawie podstawowego wywiadu oraz przeprowadzonych testów psychologicznych może jednak wydać różnego rodzaju zaświadczenia o stanie zdrowia psychicznego.
Psychoterapeuta
Psychoterapeuta to osobliwy pomost pomiędzy psychologiem a psychiatrą. Wykształcenie w tym kierunku można zdobyć poprzez ukończenie specjalistycznej czteroletniej szkoły, a więc psychoterapeuta nie musi być lekarzem medycyny, nie jest także zobligowany do ukończenia studiów psychologicznych. To u psychoterapeuty poszukujemy rozwiązań problemów związanych z przeszłością i uniemożliwiających prawidłowe funkcjonowanie tu i teraz. Psychoterapia to niezwykle istotny etap leczenia, bardzo często stosuje się go wraz z terapią farmakologiczną. Należy jednak pamiętać, że w zależności od poziomu skomplikowania problemów indywidualnego pacjenta, psychoterapia może trwać nawet kilka lat. Istnieją różne metody wspomagające taką terapię, m.in. poznawczo-behawioralna, psychoanalityczna, systemowa czy humanistyczna. To powolne przepracowywanie lęków i wyjaśnianie zawiłych sytuacji z przeszłości, które wciąż oddziałują na podejmowane przez nas decyzje.
Psychiatra
Psychiatra to już specjalista posiadający tytuł lekarza medycyny, który dodatkowo zdecydował się na rozwój w kierunku psychiatrii poprzez dodatkową specjalizację. To właśnie od psychiatry oczekujemy nie tylko diagnozy naszego stanu zdrowia, ale także dostosowania odpowiedniego sposobu leczenia farmakologicznego – w przeciwieństwie do psychologa, jest uprawniony do wystawiania recept. Diagnoza pacjenta zaczyna się podobnie, jak wizyta w gabinecie psychologicznym – przeprowadzeniem podstawowego wywiadu oraz ewentualnych badań lekarskich czy też laboratoryjnych. Leczenie farmakologiczne bazuje na terapiach psychotropowych, niekiedy konieczna jest hospitalizacja pacjenta. Do psychiatry kierowane są osoby z poważnymi zaburzeniami psychicznymi oraz takie, w przypadku których zwykła terapia nie przynosi żadnych rezultatów i konieczne jest wdrożenie leczenia farmakologicznego.
Jak widać, psycholog, psychiatra oraz psychoterapeuta to specjalizacje, pomimo swej odrębności, niezwykle silnie ze sobą połączone. Najlepszym początkiem rozpoczęcie troski o zdrowie psychiczne będzie decyzja o wizycie u psychologa; ten następnie doradzi, czy wybrać się bezpośrednio do psychoterapeuty czy potrzebna będzie interwencja lekarska.