Jak wstawać wcześniej?

Jak wstawać wcześniej?

Jednym z podstawowych elementów produktywnego stylu życia jest wczesne wstawanie. Jednak nie jest to tak proste, jak się może wydawać i wiele osób spotyka się z problemem przesypiania ustalonej pory pobudki. Zatem jak sobie poradzić, kiedy z rana mamy obowiązki do zrobienia?

Ustaw budzik

Jest to obowiązkowa czynność do wykonania, jeśli zależy nam na wczesnym wstaniu z łóżka. W dzisiejszych czasach każdy telefon komórkowy ma zainstalowany budzik jako aplikację systemową, dlatego zakup pierwotnego typu budzika w nie jest już problemem. W aplikacji należy ustawić godzinę, o której planowo mamy się pobudzić i tyle. Zalecane jest podniesienie głośności do takiej, żeby dało się wyraźnie usłyszeć dzwonek, oraz włączenie wibracji przy dzwonieniu budzika. Dodatkowo dobrze jest zostawić telefon w obrębie łóżka, na przykład na szafce nocnej obok.

Połóż się wcześniej spać

Powszechnie ustalony czas, jaki powinien zostać przeznaczony na sen przez dorosłego człowieka, wynosi 8 godzin, dlatego ważne jest to, aby tego czasu nie skracać z powodu planów na wczesne obudzenie się. Do tego należy doliczyć czas na zaśnięcie, który różni się dla każdego, a zależy między innymi od poziomu zmęczenia, zażytych substancji pobudzających np. kofeina, i wieku. Skutkiem przespania odpowiedniej liczby godzin jest efektywniejsze obudzenie się następnego dnia i lepsze samopoczucie.

Poćwicz

Ciężko jest zapaść w sen, którego ilość i jakość wiąże się ze wczesnym wstaniem, jeśli nadal mamy w sobie dużo energii. Najlepszym sposobem na jej rozładowanie jest zrobienie krótkiego treningu pod koniec dnia. Może to być wizyta na basenie, wieczorny bieg po okolicy, czy zwyczajny spacer. Każdy sposób, dzięki któremu pozbędziemy się nagromadzonej energii, jest dobry. Ponadto lista pozytywnych efektów regularnego trenowania jest długa, a lepszy sen i samopoczucie następnego poranka to jedynie jej wierzchołek.

Przyjmowane substancje

Na sen człowieka wpływają przede wszystkim przyjmowane substancje, odpowiadają one za odczucie zmęczenia, które może być przez to zaburzone, skutkując tym, że rano nie będziemy w stanie wstać z łóżka.

Co należy przyjmować

Najszerzej dostępnym produktem wspomagającym sen jest mleko. Jedna szklana tuż przed zaśnięciem przyśpiesza nieco proces zasypiania, powodując poczucie sytości, jednocześnie nie obciążając żołądka. Można przyjmować różne suplementy diety, takie jak Witania ospała, która oprócz naturalnych działań nasennych działa relaksująco i obniża poziom stresu.

Czego nie należy przyjmować

Głównym środkiem, który zmniejsza poczucie senności, jest kofeina, która występuje w wielu postaciach, na przykład kawa, napoje energetyczne, czy niektóre napoje słodzone. Kofeina sama w sobie nie dodaje energii, ale blokuje jedną z kluczowych cząsteczek wywołujących sen.

 

Dodaj komentarz