Większość osób dąży do tego, by być w związku i u boku drugiej osoby realizować swoje życiowe cele. Związek w początkowych etapach zwykle bywa szczęśliwy i daje wiele radości. Niestety to, co dobre potrafi skończyć się szybko a bywa i tak, że kończy się zupełnie niespodziewanie. Najtrudniejsze rozstania to takie, gdy druga strona nagle komunikuje, że odchodzi do innego partnera. Bez względu jednak na okoliczności zawsze trzeba próbować poradzić sobie z tym trudnym etapem, jakim jest rozstanie.
W jakich okolicznościach następują rozstania?
Z rozstaniami bywa bardzo różnie. Często kryzys w związku trwa miesiącami czy latami. W pewnym stopniu spodziewamy się tego, że przyjdzie nam się rozstać. Innym razem po wieloletnim, szczęśliwym związku coś się wypala i orientujemy się, że nic już nie czujemy do danej osoby.
Najtrudniejsze rozstania to takie, które następują w wyniku zdrady partnera. Praktyka pokazuje, że tylko niewielką część związków udaje się zakończyć w zgodzie. Zwykle mamy w sobie wiele żalu i pretensji, cierpimy z powodu zawiedzionego zaufania.
Czy warto walczyć o związek?
Bardzo trudno odpowiedzieć sobie na pytanie czy warto walczyć o związek, który od dawna jest w kryzysie albo o taki, w którym pojawiła się zdrada. Wiele zależy od sytuacji partnerów, od tego czy mają wspólne dzieci i w jakim są one wieku. Jeśli widzimy choć cień szansy na utrzymanie związku i po drugiej stronie także jest dobra wola, to zawsze warto próbować coś naprawić. Jeśli jednak obydwie strony są zgodne co do tego, że chcą się rozstać to warto zrobić to jak najszybciej.
Dlaczego rozstania są takie trudne?
Rozstania zawsze są trudne a tym gorzej je znosimy im jesteśmy starsi. Jeśli związek miał długi staż, to tym bardziej działa siła przyzwyczajenia i przywiązania. W związku nabieramy nowych nawyków, mamy wspólne sprawy, środowisko, po części uzależniamy się także od wzajemnej pomocy. Najmniej boleśnie przez rozstania przejdą te osoby, które poza związkiem miały swoje własne życie a więc odrębne grono znajomych, pracę i pasje.
Gdy rozstanie staje się faktem musimy jak najszybciej się pozbierać. Jest sprawą oczywistą, że na początku czujemy smutek, samotność i brak sensu. Trzeba jednak żyć dalej i mieć na uwadze, że pustka po bliskiej osobie, prędzej czy później się zapełni. Nie warto powiększać swojego bólu przez rozpamiętywanie i wspominanie. Należy usunąć przedmioty przypominające partnera, pochować zdjęcia i przede wszystkim nie szukać z nim kontaktu. Jednocześnie dobrze jest starać się być zajętym, by za dużo nie myśleć.
Przy tej okazji można też wprowadzić inne zmiany w swoim życiu. Warto odnowić zapomniane kontakty oraz poszukać nowych. Można zapisać się na kurs, warsztaty hobbystyczne albo zacząć działać w stowarzyszeniu. Każda osoba, która przechodzi przez rozstanie powinna zadbać także o to, aby nie ucierpiała na tym samoocena. Rozstania nie należy traktować jako porażki, tylko swego rodzaju lekcję.