Jak nauczyć się oszczędzać

Mało jest w Polsce takich osób, które w ogóle nie muszą liczyć się z pieniędzmi. Niektórzy oszczędzać muszą, aby związać koniec z końcem. Inni robią to, aby jeszcze bardziej polepszyć swoją w miarę stabilną sytuację finansową. Tak czy inaczej, w wielu domach często pada sakramentalne pytanie: jak oszczędzać http://oszczedzpieniadze.pl/. Odpowiedź nie jest ani tak łatwa, jak sądzą jedni, ani tak trudna, jak twierdzą drudzy. Przy odrobinie wysiłku po jakimś czasie możemy być nawet kilkaset złotych do przodu, wystarczy tylko chcieć.

Wytrenuj w sobie powściągliwość

Głównym wrogiem oszczędzania jest impulsywność. Cały wysiłek z wielomiesięcznym oszczędzaniem może pójść na marne, jeśli danego dnia zobaczymy coś ciekawego i bez zastanowienia wydamy na to cały nasz budżet. Wbrew pozorom nie jest to wcale tak abstrakcyjna sytuacja. Wielu ludzi ma tendencję do działania najpierw, a myślenia potem. Zwłaszcza, jeśli wreszcie mamy jakieś pieniądze, które możemy w ten sposób wydać. Z takimi zachowaniami należy konsekwentnie walczyć. Jak tylko poczujemy w sobie ten impuls, pchający nas do nieprzemyślanego zakupu, powinniśmy od razu zastanowić się, czy rzeczywiście jest to coś, czego potrzebujemy. Warto stworzyć listę wad i zalet danego produktu, a także zestawić jego cenę z naszym budżetem. Czy warto kupić coś, bez czego spokojnie możemy się obejść, a jest warte setek godzin naszej pracy? Jeśli odpowiednio szybko zdejmiemy różowe okulary, nasz zapał do zakupów może szybko spaść i w ten sposób uratujemy swoje oszczędności przed przedwczesnym wydaniem. Jeśli absolutnie nie jesteśmy w stanie się kontrolować, jeśli mamy środki w kieszeni, być może warto w jakiś sposób je zamrozić – na przykład wpłacając na opłatę. W ten sposób dzięki groźbie utraty odsetek będziemy mniej skorzy do ich wypłacenia i wydania.

Planuj do przodu

Rób listy, zestawienia i porównania. Dokumentuj każdy wydatek, zanim go dokonasz i rozważ jego użyteczność. Na bieżąco obliczaj, ile funduszy Ci zostało, a jakie koszta jeszcze musisz ponieść w danym miesiącu. Dzięki takiemu szczegółowemu planowaniu i trzymaniu się swoich własnych ustaleń możesz mieć pewność, że nie zagubisz się w gąszczu domowych wydatków i zawsze będziesz mieć rękę na pulsie jeśli chodzi o twoje osobiste finanse. W ten sposób łatwej będzie również dostrzec i wyeliminować niepotrzebne i zbędnie kuszące elementy, takie jak otwarte karty kredytowe.

Oszczędzanie nie jest łatwo i często u wielu kończy się po kilku dniach lub tygodniach z powodu tak zwanego słomianego zapału. Nie można oczekiwać efektów od razu, bowiem tylko cierpliwość i determinacja pozwoli na długofalowe oszczędności.

Dodaj komentarz