Inteligentny dom – czy warto?

Inteligentny dom – czy warto?

techpolska

W ciągu ostatnich kilku lat eksplodowała popularność urządzeń, które mają za zadanie przemienić naszą nieruchomość w „inteligentny dom”, czyli taki, w którym jak największą ilością sprzętów (które dodatkowo są ze sobą w kontakcie i tworzą jedną wielką domową sieć) można sterować zdalnie. Stali czytelnicy portali technologicznych, takich jak http://techpolska.pl/, mogą potwierdzić, że co chwilę słyszy się o nowym tego typu urządzeniu.

W Polsce inteligentne domy wciąż spotyka się stosunkowo rzadko, ale już w Stanach Zjednoczonych są one dość powszechne. W takim razie pozostaje pytanie: czy warto inwestować w „inteligentny” dom? Jakie ma takie rozwiązanie wady, a jakie zalety?

Co składa się na inteligentny dom?

Nie da się jednoznacznie określić, jakie warunki dom musi spełniać, aby mógł zostać w ten sposób określony. Dużo tutaj zależy więc on naszej własnej interpretacji.

Do sprzętów z kategorii „inteligentny dom” należą chociażby inteligentne zamki do drzwi, systemy alarmowe, kamery, termostaty czy czujniki dymu. Oczywiście, same w sobie te urządzenia nie są niczym niezwykłym i w wielu domach znajdują się już od wielu lat. Różnica polega na tym, że obecnie wszystkie te urządzenia są w stanie się ze sobą komunikować i kooperować, a sterować nimi wszystkimi możemy za pomocą jednego głównego urządzenia, łączącego wszystkie inne.

Wady i zalety inteligentnego domu

We współczesnym świecie przeciętny człowiek ma bardzo niewiele wolnego czasu. Automatyzacja i wygodne sterowanie wszystkimi domowymi urządzeniami pozwala go oszczędzić, co może okazać się na wagę złota.

Ponadto systemy inteligentnego domu są z reguły bardzo łatwe do zainstalowania i konfigurowania, nawet dla osób, które na co dzień nie mają dużej styczności z technologią.

Jeśli zaś chodzi o wady, to zaopatrzenie dom w wysokiej jakości inteligentne urządzenia może być rozwiązaniem bardzo kosztownym. Należy też pamiętać, że ich prawidłowe działanie i komunikacja między sobą polegają na stabilnym, szybkim połączeniu internetowym. Jeśli z jakiegoś powodu nie będzie ono dostępne, może pojawić się problem.

Warto także zwrócić uwagę na kwestie bezpieczeństwa. Oczywiście inteligentne domy są zabezpieczone przed atakami z zewnątrz, nie zmienia to jednak faktu, że wystawiamy się za ich pomocą na dodatkowe zagrożenie. W końcu fizycznego zamka do drzwi czy niepodłączonej do Internetu kamery bezpieczeństwa nikt nam nie zhakuje.

Czy warto inwestować w inteligentny dom?

Bez posiadania inteligentnego domu można żyć całkowicie wygodnie i komfortowo. Jest to więc rozwiązanie głównie dla tych, którzy lubią nowe technologie lub brak im czasu i chcą mieć możliwość łatwego zarządzania sprzętami domowymi.

Recenzji sprzętu z kategorii inteligentnego domu warto szukać na zaufanych portalach technologicznych, takich jak http://techpolska.pl/. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że zakupimy jedynie bezpieczne i dobrej jakości produkty.

Dodaj komentarz