Dieta ziołowa: oczyszczająca i odchudzająca

Odpowiednio dobrane zioła to świetny sposób na oczyszczenie organizmu i skuteczna pomoc w odchudzaniu. Stąd też rosnącą popularność diety ziołowej, która występuje w dwóch wariantach – wersji 3-dniowej i 4-tygodniowej. 

Na czym polega dieta ziołowa?

Dieta ziołowa wspomaga oczyszczanie organizmu, który przy siedzącym trybie życia i tłustym jedzeniu bardzo często jest przemęczony i zanieczyszczony. Zarówno wariant krótszy jak i dłuższy diety ziołowej, ma na celu oczyszczenie organizmu z zalegających w nim toksyn. Dodatkowo ma poprawić metabolizm i zredukować zbędne kilogramy. A to wszystko przy pomocy specjalnie dobranych ziół. 

Podczas diety ziołowej  należy codziennie rano i wieczorem pić ciepły napar sporządzony na bazie danego zioła lub też określonej mieszanki. Zioła oprócz oczyszczania i redukcji tkanki tłuszczowej, wykazują także inne właściwości: wzmacniają układ odpornościowy organizmu, chronią go przed wolnymi rodnikami a także redukują stres. Wszystko dzięki zawartości soli mineralnych, witamin i flawonoidów, czyli naturalnych antyoksydantów.

Zasady diety ziołowej

Krótszy wariant diety ziołowej opiera się na piciu naparów ziołowych co 2-3 godziny oraz zredukowaniu diety do samych warzyw i skromnej ilości owoców. Przy drugiej opcji, czyli 28-dniowej codziennie rano i wieczorem należy wypijać ciepły napar z danego zioła lub wybranej mieszanki ziół. Oprócz picia ziół należy także zmodyfikować jadłospis. Powinien on być bogaty w lokalne warzywa i owoce, takie jak: marchew, ogórki, brokuły, brukselka, selery, sałata, botwinka i papryka, jabłka, gruszki, oraz śliwki. Menu można uzupełnić o kiwi, banana, ananasa, czy cytryny. Warzywa można łączyć z różnego rodzaju kaszami i ryżem. Z jadłospisu należy za to wykreślić wędliny oraz czerwone mięso i zastąpić je mięsem drobiowym i rybami. 

Jakie zioła wybrać przy diecie ziołowej?

Najczęściej stosowanymi ziołami w procesie oczyszczania są: rumianek, morszczyn, aloes, mięta, cynamon, morwa, siemię lniane i dziurawiec. Te zioła charakteryzują się największymi właściwościami oczyszczającymi, odchudzającymi i przeczyszczającymi organizm. Zioła moczopędne, które przyśpieszają proces usuwania toksyn z organizmu, to m.in. pokrzywa, kolendra, ortosyfon groniasty i jastrzębiec kosmaczek. Napary z tych ziół można pić po 1 szklance maksymalnie 3-4 razy dziennie. W przeciwnym razie może dojść do odwodnienia organizmu i zmniejszenia objętości krwi. W czasie trwania diety ziołowej warto wypróbować także zioła hamujące apetyt, takie jak: babka płesznik, siemię lniane, podbiał, ziele bratka, kwiat akacji.

Dodaj komentarz