Leczenie zeza – poznaj możliwości i zapisz się do specjalisty

Zez, czyli nieprawidłowe ustawienie gałek ocznych, to przypadłość, która najczęściej dotyka dzieci, ale dysfunkcja może pojawić się również w późniejszym wieku. Zaburzenie może obejmować jedno lub dwoje oczu, może mieć charakter samoistny lub towarzyszyć innej chorobie. Jak przebiega leczenie zeza i kiedy warto zgłosić się po pomoc?

Jakie rodzaje zeza można wyróżnić i na czym polega leczenia zeza?

Zez to zaburzenie o charakterze nerwowo-mięśniowym, polega ono na nieprawidłowym ustawieniu gałek ocznych oraz trudnościach w kontrolowaniu ruchów oczu. Wyróżniamy różne rodzaje zeza, opierając się na kierunku odchylenia gałek ocznych: zez rozbieżny, zbieżny, ku górze, ku dołowi lub skośny.

Ze względu na przyczynę powstania zezowania można wyodrębnić następujące rodzaje:

  • zez ukryty – wynika z zaburzeń w napięciu gałki ocznej, ujawnia się podczas stresu, choroby czy osłabienia, zazwyczaj nie wymaga leczenia operacyjnego,
  • zez jawny towarzyszący – nieprawidłowe ustawienie kierunku gałki ocznej jest widoczne przez cały czas,
  • zez jawny nietowarzyszący – nazywany jest również porażeniem, w tym przypadku pacjent nie może ruszać mięśniem gałki ocznej w kierunku porażenia lub wykonanie ruchu wiąże się z dużym wysiłkiem.

Leczenie zeza obejmuje szereg zabiegów i czynności okulistycznych, które zależą od konkretnego przypadku i charakteru schorzenia. Może to być m.in.: korekcja wad refrakcyjnych, dobór odpowiednich pryzmatów, leczenie niedowidzenia w jednym lub obu oczach, utrwalenie widzenia obuocznego, fizjoterapię oczu, leczenie operacyjne, zastosowanie botoxu.

Leczenie zeza ma na celu:

  • uzyskanie równoległego ustawienia gałek ocznych, podczas gdy pacjent patrzy na wprost,
  • poprawę koordynacji ruchowej oczu,
  • uzyskanie widzenia obuocznego,
  • poprawę widzenia w oku niedowidzącym (jeśli występuje).

Więcej na temat leczenia chirurgicznego można przeczytać na stronie Wrocławskiego Centrum okulistycznego: https://wco.com.pl/korekcja-wzroku/leczenie-zeza/

Postaw na skuteczne leczenia zeza

Zez może być korygowany zarówno metodami zapobiegawczymi, jak i operacyjnymi. W pierwszym przypadku pacjent otrzymuje okulary korygujące, a także zestaw ćwiczeń ortooptycznych oraz pleoptycznych do wykonywania w domu. Leczenie zeza zabiegowe polega na osłabieniu bądź wzmocnieniu mięśni gałkoruchowych, w zależności od charakteru schorzenia.

Już dziś dowiedz się więcej o operacji i zapisz się na pierwszą wizytę do wyspecjalizowanej kliniki – Wrocławskiego Centrum Okulistycznego. Rejestracji możesz dokonać, korzystając z formularza kontaktowego na stronie wco.com.pl, a zbiór przydatnych informacji znajdziesz w aplikacji mobilnej dla pacjenta WCO.

Dodaj komentarz