Arytmia serca odnosi się do dużej grupy zaburzeń pracy tego mięśnia. Najczęściej objawiają się one przyśpieszeniem, zwolnieniem, lub nieregularnością w funkcjonowaniu serca. W wielu przypadkach arytmia serca nie daje jednoznacznych objawów. Natomiast może też stanowić zagrożenie dla życia. W przypadku zdiagnozowanych zaburzeń kluczowy jest stały monitoring, który możemy wykonywać z pomocą domowego rejestratora EKG kardia mobile 6l. .
Jak działa domowy rejestrator EKG?
Jeszcze do niedawna badanie EKG można było wykonać tylko w gabinecie lekarskim. Obecnie dostępne są nowoczesne urządzenia użytku domowego. Co ważne, samodzielnie wykonane EKG nie odbiega sposobem działania od tradycyjnych aparatów. Jak działania taki aparat? Przede wszystkim bada funkcje elektryczne mięśnia sercowego. Urządzenie jest nie większe od karty kredytowej, dzięki temu możesz je zawsze mieć przy sobie. Domowe EKG możesz wykonać w dowolnym miejscu i czasie. Różnica między domową wersją EKG, a tą wykonaną przez lekarza w gabinecie jest taka, że wynik badania w tym drugim przypadku otrzymujemy w formie wydruku. Natomiast urządzenie mobilne możemy połączyć z aplikacją na telefon lub tablet i w niej odbierać wyniki badania. Te następnie z łatwością wysłać do lekarza w celu dalszej analizy. Co ważne, instalacja aplikacji nie jest trudnym zadaniem, tak samo, jak przeprowadzenie badania.
Jakie są objawy arytmii serca?
Arytmia serca w wielu przypadkach nie daje objawów. Jednak może też stanowić zagrożenie życia. Dlatego po diagnozie należy na bieżąco kontrolować rytm pracy serca, gdyż wszelkie odchylenia od normy mogą być sygnałem poważniejszego problemu. Jakie są objawy arytmii serca?
Pacjenci, którzy borykają się z arytmią serca, najczęściej skarżą się na kołatanie serca. Jest to uczucie nierównego bicia serca, które określa się jako palpitacje. Co więcej, serce może bić także bardzo szybko, lub za wolno, mogą pojawić się bóle w klatce piersiowej i duszności. Ponadto do częstych objawów arytmii serca należy przewlekłe uczucie zmęczenia. Arytmia serca polega na tym, że mięsień nieprawidłowo się kurczy. W efekcie w trakcie napadu pacjenci mogą odczuwać zawroty głowy, czy nawet stracić przytomność. Jeśli zaobserwowałeś u siebie niepokojące objawy, takie jak kołatanie serca, to koniecznie zgłoś się do lekarza pierwszego kontaktu, internisty, lub lekarza rodzinnego. Specjalista na podstawie wywiadu i badania fizykalnego zadecyduje o dalszym postępowaniu. W większości przypadków jest to skierowanie pacjenta na dalsze badania do kardiologa.