Szczoteczka soniczna vs elektryczna – co wygrywa?

Szczoteczka soniczna vs elektryczna – co wygrywa?

Szczoteczka do zębów to przedmiot, który towarzyszy nam od wczesnego dzieciństwa. Jakiś czas temu rynek zwojowały szczoteczki elektryczne, a dziś na popularności zyskują soniczne. Jak działają? Czym się różnią? Która lepiej pomoże nam zachować higienę jamy ustnej?

Jak działa szczoteczka elektryczna?

Mają na myśli szczoteczkę elektryczną zapewne myślimy o szczoteczce rotacyjne lub rotacyjno-pulsacyjnej. To ten typ jako pierwszy wszedł na rynek i po prostu zwyczajowo nazywany jest szczoteczką elektryczną. Co do zasady, zarówno szczoteczka soniczna, ultradźwiękowa, jak i rotacyjna, są elektryczne, bo obie napędzane są prądem. Szczoteczki rotacyjne charakteryzują się okrągłą główką, której włosie, obracając się z bardzo wysoką częstotliwością, mechanicznie czyści zęby. Końcówka dobrej szczoteczki elektrycznej pracuje z częstotliwością od ok. 8000 obrotów na minutę do nawet 40000.
Tak szybkie ruchy rotacyjne, często z dodatkiem pulsacji, bardzo dokładnie oczyszczają zęby z płytki nazębnej i osadów, a także minimalizują przebarwienia. Choć bardzo skuteczne, to w praktyce okazało się jednak, że szczoteczka elektryczna wymaga innej techniki mycia zębów. Wiele osób przez złą technikę, bo taką przeniesioną ze zwykłej szczoteczki, doznawało ciągłych podrażnień dziąseł, a zdrowie tych jest równie ważne jak samych zębów.

Jak działa szczoteczka soniczna?

Szczoteczki soniczne, w których prym wiodą takie linie produktów jak: Seysso Oxygen, Philips Sanicare, Alfa Sonic, opierają swoje działanie na technologii wytwarzania fal dźwiękowych. Główka szczoteczki sonicznej ma kształt podobny do tego w szczoteczce tradycyjnej. Takie ułożenie umożliwia wymiatające ruchy włosia, które są dużo bezpieczniejsze dla dziąseł, a przy tym dokładnie czyszczą przestrzenie między zębami. Poza czyszczeniem mechanicznym wynikającym z ruchu szczoteczki, to wspomniane fale dźwiękowe wprawiają jej włosie w delikatne drgania, które jeszcze dokładniej czyszczą zęby. Dodatkowo, fale dźwiękowe o odpowiednio dobranej częstotliwości uszkadzają bakterie, a ich drgania mikroruchami przeciskają drobne cząsteczki mieszanki śliny, pasty do zębów i wody przez ciasne przestrzenie między zębami, dokładnie je w ten sposób czyszcząc, nawet w sytuacji gdy samo włosie nie jest w stanie się tam dostać.

Którą szczoteczkę wybrać?

Szczoteczka soniczna niewątpliwie jest lepszym wyborem niż szczoteczka rotacyjna. Dokładniej czyści, nie podrażnia dziąseł, wypłukuje pozostałości z przestrzeni międzyzębowych. Dodatkowo dużo łatwiej zachować prawidłową technikę czyszczenia zębów, co jest kolejnym punktem na plus. Wybór szczoteczki sonicznej powinniśmy rozważyć szczególnie przypadku dzieci, które same często nie są w stanie dobrze wyczyścić zębów, a rodzicom nie zawsze pozwolą zrobić to za nich. Jedyną wadą jaką ma szczoteczka soniczna w porównaniu z rotacyjną, jest niestety cena. Kosz najprostszej, ale dobrej szczoteczki sonicznej wynosi przynajmniej 2 razy tyle co szczoteczki elektrycznej z obrotową główką.

Dodaj komentarz