Jakie zioła będą pomocne na pasożyty?

Jakie zioła będą pomocne na pasożyty?

Badania naukowe donoszą, że ponad połowa społeczeństwa boryka się z problemem pasożytów. Choć stosunkowo współcześnie, stosunkowo łatwo się przed nimi chronić zachowując podstawowe zasady higieny, to czasem może nie udać się uniknąć zakażenia. Poznaj nasze top 3 zioła, które wspomogą walkę z pasożytami.

Wrotycz – kiedyś na owsiki, dziś na problemy skórne

Wrotycz to bardzo pospolita roślina rosnąca na teranie całej Europy. Charakteryzują ją żółte okrągłe kwiaty układające się w koszyczkowy kwiatostan. W medycynie ludowej stosowano go do walki z pasożytami wewnętrznymi, takimi jak glisty ludzkie, czy owsiki. Obecnie wiemy, że to ziele zawiera w swoim składzie tujon. To toksyczny olejek eteryczny, który co prawda uszkadza pasożyty, ale dla naszego organizmu również nie pozostaje obojętny. Z tego względu wrotycz przestał być zalecany do stosowania wewnętrznego w formie naparów, choć jego skuteczność nie ulega wątpliwości i nadal są amatorzy picia tego specyfiku. Na szczęście, dużo bezpieczniej możemy korzystać z jego przeciwpasożytniczych właściwości w stosowaniu zewnętrznym. Zapachu wrotyczu nie znoszą wszy, komary, czy kleszcze, a to przecież też pasożyty. W sklepach zielarskich dostępne są wyciągi na bazie alkoholu, które wciera się w zmienione chorobowo miejsca lub odsłonięte miejsca ciała, by uchronić je przed pogryzieniem.

Piołun wyreguluje pracę układu pokarmowego

Piołun to bylina, która ma bardzo silne działanie na pracę układu pokarmowego. Ma działanie antyseptyczne, przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe. Picie naparu wspomaga leczenie wszelkiego rodzaju nieżytów żołądka, zgagi, silnej niestrawności, biegunkach itp. Piołun wpływa też na napięcie mięśni gładkich, a to działanie najbardziej doceniają kobiety cierpiące z powodu bolesnych miesiączek, ale zaobserwować można również regulację pracy jelit. Substancje dzięki, którym piołun jest tak skuteczny to między innymi artabsyna i absyntyna z grupy glikozydów, a do tego związki kumarynowe oraz azulen, garbniki i flawonoidy. Decydując się na spożywanie naparu z piołunu należy bardzo dokładnie przestrzegać dawkowania i nie stosować go dłużej niż w zaleceniach.

Kamala pomoże zwalczyć tasiemca

Kamala to żywica produkowana przez owoce drzewa o tej samej nazwie. W formie sproszkowanej jest bardzo cenionym środkiem w walce z pasożytami przewodu pokarmowego, szczególnie tasiemcami. Głównym składnikiem aktywnym tego specyfiku jest rotlleryna. Jest to związek toksyczny dla wielu organizmów, w tym pasożytów i bakterii, oraz płazów, niektórych ryb, gryzoni. Według przepisów medycyny naturalnej warto połączyć kamalę z wcześniej wymienionym wrotyczem.

Dodaj komentarz