Wybór doskonałego ręcznika łazienkowego nie jest taki prosty, jak się wydaje. Wielokrotnie zdarza się, iż klient zachwycony niską ceną pod wpływem chwili dokonuje nieprzemyślanego zakupu ręcznika w markecie, a po pierwszej kąpieli okazuje się, nie spełnia postawionych mu oczekiwań. Jaki więc ręcznik zapewni odpowiedni komfort i relaks? Na co należy zwrócić uwagę podczas zakupu?
Ręcznik – dlaczego warto postawić na model wysokiej jakości?
Ręczniki niskiej klasy na pierwszy rzut oka wydają się atrakcyjną okazją, jednakże już przy pierwszym zastosowaniu może się okazać, iż absolutnie nie nadają się do użytku, zostawiają skrawki materiału na skórze lub nie wycierają. Czasem dobrym rozwiązaniem jest zainwestowanie w ręcznik nieco więcej pieniędzy, aby cieszyć się jakościowym produktem przez długie lata. Poza ceną istnieje o wiele więcej parametrów, jakimi należy kierować się, wybierając swój idealny ręcznik łazienkowy. Są to między innymi:
- Rodzaj materiału, z jakiego został wykonany,
- Konstrukcja ręcznika,
- Chłonność i gramatura produktu,
- Estetyka wykonania.
Dlaczego rodzaj materiału ma znaczenie?
Bardzo często zdarza się, iż cena nie odzwierciedla jakości produktu. Przed zdecydowaniem się na zakup danego ręcznika, warto zwrócić uwagę na jego skład. Bardzo jakościowymi ręcznikami są te, które zostały wykonane z niesyntetycznych, naturalnych materiałów. Do najbardziej chłonnych i najlepszych należą te, wykonane w 100% z bawełny klasycznej, jednak istnieje również kilka materiałów, dorównujących jakością bawełnie. Ręczniki z bawełny egipskiej doskonale zbierają wodę, są wytrzymałe, miękkie oraz niesamowicie sprężyste. Co więcej, ich miękkość zwiększa się po każdym praniu. Innym rodzajem są ręczniki bambusowe, które poza wełną zawierają domieszkę włókna bambusowego cechującego się właściwościami wysoce bakteriobójczymi.
Jaka powinna być konstrukcja idealnego ręcznika łazienkowego?
Chłonność konkretnego ręcznika łazienkowego jest w dużej mierze zależna od tego, w jaki sposób został wykonany. Dobrze chłonne ręczniki składają się z bazy cechującej się znacznie grubszą nicią oraz z płaszczyzny powierzchniowej, w której skład wchodzą cieniutkie, gęsto wszyte pętelki. Dobrej jakości ręcznik absorbuje wodę poprzez gęsto utkaną płaszczyznę powierzchniową, która w trakcie wycierania się jako pierwsza wchłania wilgoć. Kolejno zaprana woda transportowana jest do części bazowej, która w wyniku zawartości grubszych nici doskonale pochłania wilgoć, po czym bez problemu odparowuje ją.
Gramatura i chłonność ręcznika łazienkowego
Kolejnym bardzo istotnym parametrem, jakim należy kierować się przy zakupie ręcznika, jest jego chłonność, która cechuje się wysokim uzależnieniem od gramatury produktu. Ciężar ma w tym przypadku spore znaczenie, gdyż wraz z jego wzrostem, wzrasta absorbowanie wilgoci. Najwyższej klasy ręczniki, które przeważnie stosowane są w hotelach, osiągają gramaturę nawet 900 g/m2. Gdy priorytetem jest jak najwyższa chłonność, najlepszym rozwiązaniem jest ręcznik łazienkowy o gramaturze 400-500 g/m2, który w zupełności wystarczy do użytku domowego. Warto również pamiętać o tym, iż nowsze ręczniki o wiele gorzej chłoną wilgoć niż te, które zostały już kilkakrotnie uprane. Przyczyną takiego stanu rzeczy są specjalne zabezpieczenia znajdujące się na wierzchniej warstwie ręcznika, które nakładane są przez producentów, i które nie powinny mieć styczności ze skórą.
Estetyka wykonania – dla wielu to kluczowy element przy wyborze ręcznika
Estetyka wykonania ręcznika łazienkowego stanowi bardzo osobistą kwestię. Poza właściwościami decydującymi o jakości ręcznika powinien on również przypaść do gustu oraz pasować do wnętrza. Pomimo personalnej wartości względów estetycznych ręcznika należy pamiętać o tym, iż nie powinny się one przekładać nad wyżej wymienione parametry, gdyż bardzo ładnie wykonany ręcznik może wcale nie pochłaniać wilgoci.