Czasami chcemy usunąć pieprzyk ze względów estetycznych. Bywa też, że jego usunięcie zaleca lekarz, ponieważ znamię wygląda podejrzanie. Bez względu na to, z jakiego powodu usuwamy pieprzyki warto zrobić to tak, aby po zabiegu nie został ślad. Sprawdź, kiedy najlepiej usuwać pieprzyki, jakie są metody wykonywania zabiegu oraz jak wygląda rekonwalescencja. Usuwanie pieprzyków to nie bardzo poważny zabieg, ale mimo wszystko warto się do niego dobrze przygotować.
Kiedy można usuwać pieprzyki?
Usuwanie pieprzyków powinno odbywać się wtedy, kiedy nie ma jeszcze upału na dworze. Jest to ważne, ponieważ gojące się rany i świeże blizny należy chronić przed promieniowaniem UV. Wystawianie ich na promienie słoneczne może prowadzić do nieestetycznych przebarwień, których trudno się potem pozbyć.
Co robić po zabiegu?
Po usunięciu pieprzyka na ciele pozostaje niewielka ranka. Zwykle szybko się goi, ale nieodpowiednio pielęgnowana może pozostawić po sobie nieestetyczną bliznę. Dużo zależy od wielkości znamienia i metody jego usuwania. Najmniejsze ślady zostają po laserze. Niestety, nie wszystkie zmiany skórne mogą być usuwane tą metodą. Przy większych znamionach może być konieczne wycięcie chirurgiczne. Po takim zabiegu zakładane są szwy, a cięcie może goić się dłużej. By nie pozostała po nim szpecąca blizna, trzeba się z nim odpowiednio obchodzić. Po upływie 2-3 tygodni od zabiegu powierzchnia rany ulega zamknięciu przez nowo powstałą tkankę. Już wtedy warto stosować preparaty, np. w żelu czy plastrach, które przyspieszają gojenie i chronią przed powstawaniem blizn przerostowych i bliznowców. Jednym z takich preparatów jest Contractubex, który kupisz w aptece bez recepty.
Sposoby usuwania pieprzyków
Sposób usuwania pieprzyków zależy od rodzaju zmiany. Przy wyborze metody trzeba wziąć pod uwagę to, czy powinna być ona przebadana w laboratorium. Tak jest przy niektórych pieprzykach, które mogą być groźnym czerniakiem. Wtedy konieczny jest zabieg chirurgiczny. Po usunięciu wycinek trafia do badania histopatologicznego.
Innym sposobem jest laserowe usuwanie pieprzyków. Dzięki laserowi można pozbyć się także zmian komórkowych i naczyniowych. Zabieg odbywa się w znieczuleniu miejscowym lub bez, jeśli znamiona są bardzo małe. Trwa on krótko, rana szybko się goi i rzadko pozostawia blizny.
Masz do dyspozycji również kriochirurgię, czyli wymrażanie. Tą metodą usuwa się jednak brodawki i stare blizny przerostowe.
Pamiętaj, że jeśli masz dużo pieprzyków na ciele, musisz je kontrolować co najmniej raz w roku. Choć większość z nich jest niegroźna, czasami niewinne znamię może przekształcić się w groźny nowotwór. Dlatego zanim podejmiesz decyzję o usunięciu pieprzyka udaj się na konsultację do lekarza.