Odchudzanie a efekt jo-jo – jak go uniknąć?

Efekt jo-jo jest postrachem wielu osób, które planują zrzucić nadmierne kilogramy, są w trakcie procesu odchudzania lub dopiero co go zakończyły. Jest to nic innego jak sytuacja, w której po ukończeniu cyklu odchudzania wracamy do poprzedniej lub jeszcze wyższej wagi. Czasami powrót ten dzieje się bardzo szybko, a czasami jest rozłożony w czasie. Pojawia się w związku z tym bardzo ważne pytanie: jak go uniknąć?

Odchudzanie a efekt jo-jo – dlaczego on występuje?

Najczęściej spotykaną przyczyną wystąpienia efektu jo-jo jest porzucenie dotychczasowej diety czy planu ćwiczeń i zmiana stylu życia o 180 stopni. Wynika to z przekonania, że jeśli waga się obniżyła, to nie trzeba już nic robić i utrzyma się ona na pożądanym poziomie bez ingerencji z naszej strony. Jest to jednak przekonanie błędne.

Oczywiście, dieta ukierunkowana na schudnięcie nie będzie nam już potrzebna, jeśli osiągnęliśmy wymarzoną wagę. Wciąż jednak powinniśmy ustalić sobie zdrową dietę, która pomoże nam rzeczoną wagę utrzymać. Dodatkowo pozytywnie wpłynie ona na również inne aspekty, takie jak nasza odporność i ogólne samopoczucie. Również całkowite porzucenie wysiłku fizycznego jest niezalecane, szczególnie, jeśli posiadamy pracę biurową i ogólnie prowadzimy siedzący tryb życia.

Jak uniknąć efektu jo-jo?

Przede wszystkim należy działać mądrze. Po osiągnięciu pożądanych przez siebie rezultatów trzeba oczywiście zmienić pewne elementy swojej diety czy ćwiczeń, tak, aby nie schudnąć nadmiernie, ale należy uniknąć powrotu do starych nawyków. Jedzenie zbyt dużej ilości kalorycznych, niezdrowych potraw czy brak ruchu sprawią, że prędzej czy później zrzucone kilogramy mogą do nas powrócić i cały proces zacznie się od nowa.

Wartym uwagi rozwiązaniem, szczególnie, jeśli dopiero planujemy odchudzanie bądź znajdujemy się na początku tego procesu, są różnego rodzaju tabletki na odchudzanie i suplementy na odchudzanie. Więcej na ich temat, a także na temat odchudzania ogółem, przeczytać można pod adresem https://dietetyk.edu.pl/odchudzanie/. Nie tylko przyspieszają one odchudzanie (ponieważ wspomagają spalanie tkanki tłuszczowej), ale też mogą mieć szereg innych pozytywnych skutków.

Należy do nich przyspieszenie metabolizmu i zredukowanie szansy na przybranie z powrotem zrzuconych kilogramów, dodatkowo dobrze działają one na układ trawienny. Warto więc rozważyć tabletki na odchudzanie, szczególnie biorąc pod uwagę, że są one produkowane z naturalnych składników, a wiele z nich cieszy się bardzo pozytywnymi opiniami użytkowników i ekspertów.

Dodaj komentarz