O domowych sposobach na ból ucha zazwyczaj słyszymy od naszych babć, które wielokrotnie stosowały je w przeszłości. Wciąż wiele osób woli spróbować wyleczyć się samemu, niż iść do lekarza. Oczywiście domowe metody mogą być bardzo skuteczne, jednak trzeba mieć na uwadze, że obecnie mamy dostęp do wielu leków, które szybciej poradzą sobie z problemem. Mimo tego, warto jest zapoznać się z prostymi sposobami, które mogą pomóc nam uśmierzyć ból, kiedy nie jest zbyt silny. Trzeba pamiętać, że łatwiej zapobiegać, niż leczyć – dlatego czapka w mroźny dzień to absolutna konieczność.
Cudowna moc warzyw i ziół
Wiedza o leczniczych właściwościach roślin kiedyś była przekazywana z pokolenia na pokolenie. Dzisiaj dużo osób wciąż z niej korzysta, sięgając po leki tylko w ostateczności. Od dawna znane są cudowne właściwości cebuli oraz czosnku, które posiadają silne działanie antybakteryjne. Nazywa się je nawet naturalnym antybiotykiem, co świetnie obrazuje siłę ich działania. Aby przy pomocy tych warzyw pozbyć się uporczywego bólu ucha, należy rozgnieść kilka ząbków czosnku. Otrzymamy w ten sposób sok, który należy wprowadzić do ucha. Żeby uzyskać sok z cebuli, należy natomiast zetrzeć ją na tarce. Następnie można lekko go podgrzać i również wprowadzić parę kropli do ucha. Czy to ma szansę zadziałać? Oczywiście zależy od stopnia intensywności bólu, jednak czosnek i cebula to świetny sposób na walkę z bakteriami i różnego rodzaju infekcjami. Jako środek przeciwzapalny sprawdzi się też imbir – źródło olejków eterycznych. Imbir należy zetrzeć, a potem wymieszać sok z oliwą z oliwek i wprowadzić do ucha. Na ból ucha może zadziałać również mięta oraz olejek z bazylii. Jeśli ciekawią Cię co zrobić na poprawę słuchu to sprawdź nasze 3 sposoby na poprawę słuchu.
Ciepło, które uśmierza ból
Ciepło może pomóc złagodzić ból w uchu. Aby uzyskać pożądany efekt, należy przyłożyć do ucha coś ciepłego. Może to być butelka z ciepłą wodą, kompres bądź najlepiej termofor, jeśli go posiadamy – wtedy będziemy mieć pewność, że przez przypadek się nie sparzymy. Dobrze jest z takim ciepłym okładem spędzić całą noc, żeby zniwelować uporczywy ból. Można też spróbować zasnąć z wysoko uniesioną głową, opartą na kilku poduszkach. Spanie w takiej pozycji polepsza odpływ płynów, które zebrały się w uchu, a także zmniejsza nacisk w uchu środkowym.
Co, gdy domowe sposoby to za mało?
Ból ucha domowe sposoby to świetny sposób na poradzenie sobie z lekkimi stanami zapalnymi Jednak jeśli ból ucha robi się coraz silniejszy, utrzymuje się kilka dni bądź też nie zauważamy żadnej poprawy, stosując domowe sposoby na ból ucha, to koniecznie trzeba udać się do lekarza. Czasem, jeśli doszło do zapalenia ucha środkowego, konieczna jest nawet kuracja antybiotykiem. Dlatego nie warto zwlekać i męczyć się w domowym zaciszu, kiedy nowoczesne leki mogą szybko rozprawić się z problemem.