Dlaczego warto ograniczyć słodycze w diecie? 3 powody

Słodycze to jedna z głównych słabości, do której mogą przyznać się osoby, które chcą przejść na dietę odchudzającą. Mało kto nie lubi słodkiego smaku i jest w stanie odmówić sobie słodkości przez dłuższy czas. Niestety, jak wiadomo, cukier nie należy do najzdrowszych produktów i jeśli chcesz zadbać o zdrowie i sylwetkę, to najlepiej jest ograniczyć jego spożycie do minimum. Zobacz, dlaczego warto ograniczyć słodycze w diecie i jak może to wpłynąć na Twoje życie i samopoczucie.

Piękniejsza cera

Jednym z argumentów, który może przekonać Cię do tego, aby ograniczyć słodycze w diecie, jest to, że zadbasz w ten sposób o stan swojej cery. Zbyt duża ilość słodkich przekąsek może powodować, że na Twojej twarzy pojawiają się wypryski i liczne niedoskonałości. Nie bez powodu osobom cierpiącym na trądzik zleca się, aby odstawiły cukier i uważały na to, ile go spożywają.

Regularne spożywanie produktów bogatych w cukry proste sprzyja skokom glukozy we krwi, które skutkują wzrostami stężenia insuliny. Zbyt wysoki poziom insuliny pobudza produkcję insulinopodobnego czynnika wzrostu, który nasila powstawanie nowych komórek łojowych w skórze. Niestety sprzyja to utrzymywaniu się zmian trądzikowych i powstawaniu nowych. Czytając porady dietetyczne, często można spotkać się ze wzmianką o szkodliwości słodyczy na cerę.

Lepszy humor

Jednym z bardziej przekonujących argumentów, aby odstawić słodycze, może być to, że dzięki temu możesz mieć lepszy humor. Nadmierna podaż cukru wiąże się z wyższym ryzykiem zmienności nastrojów. Mimo że pozornie słodycze dają przyjemność to regularne ich spożywanie, nie działa dobrze na nasz organizm. Słodkie produkty mają zazwyczaj wysoki indeks glikemiczny, czyli szybko podnoszą poziom glukozy we krwi.

W efekcie trzustka szybko wydziela proporcjonalnie dużą ilość insuliny w celu obniżenia stężenia glukozy. Skutkiem wysokich poziomów glukozy we krwi jest nasilenie stanu zapalnego, który ma negatywny wpływ na nastój. Warto ograniczyć spożycie cukru, aby po prostu poczuć się lepiej i mieć lepszy nastój każdego dnia.

Mniejsza podatność na różne choroby

Nadmierne spożywanie słodyczy może prowadzić do otyłości, która jak wiadomo, często jest powodem mnóstwa innych chorób. Otyłość może prowadzić m.in. do nadciśnienia tętniczego, cukrzycy typu II i chorób sercowo-naczyniowych. Jeśli chcesz zachować swoje zdrowie na dłużej, to warto, abyś ograniczył spożycie białego cukru. Nie musisz całkowicie rezygnować ze słodkich przekąsek, jednak wskazane jest to, aby zachować umiar w ich jedzeniu.

Dodaj komentarz