Mierzeja Helska dobrym miejscem na wakacje

Mierzeja Helska dobrym miejscem na wakacje

Cała Mierzeja Helska w okresie wakacji jest licznie okupywana przez turystów. Na całej jej długości znajduje się kilka miast i miasteczek, które poczynając od Władysławowa, w okresie letnim są po prostu pełne turystów. Największe jest oczywiście Władysławowo, które posiada aż 15 czynnych kąpielisk morskich. Można tu również przejść się słynną aleją gwiazd sportu, gdzie na chodniku znajdują się tabliczki upamiętniające największych polskich sportowców. Być może związane jest to również z faktem, że część tego miasta, Cetniewo, to znany polski ośrodek przygotowań olimpijskich, gdzie trenuje wielu znanych polskich sportowców.

Jednak najważniejszy jest oczywiście Dom Rybaka z piękną wieżą widokową i plaże, deptaki z licznymi stoiskami dla młodszych i starszych turystów oraz piękne plaże. Zaraz za Władysławowem, znajduje się jego część, Chałupy, słynne z plaży nudystów i jednej z polskich piosenek. Chałupy słynne są z pięknych plaż i nadmorskich wiatrów, najlepszych do uprawiania sportu wodnego, jakim jest windsurfing. Kolejne miasteczko, to Kuźnica. W tej części, mierzeja jest najwęższa i jadąc pociągiem, można widzieć zarówno wody Zatoki Puckiej, jak i otwartego Morza Bałtyckiego. Kuźnica jest częścią większej miejscowości, czyli Jastarni. Tu znajduje się sześć kąpielisk oraz bardzo widowiskowa latarnia morska.

Kolejnym kurortem jest Jurata. Co ciekawe nazwa pochodzi od imienia bogini Jastarni. Oczywiście, najbardziej znanym miasteczkiem położonym na mierzei, jest jednak Hel. Jest to ostatnie miasteczko na półwyspie, tu kończy się zarówno droga jak i kolej, oraz zaczyna się otwarte morze. Jest to bardzo widowiskowa miejscowość. Posiada nie tylko piękne plaże, ale również warto odwiedzić słynne fokarium helskie, przystań jachtową, dostępną dla zwiedzających latarnię morską, ale również warto zwrócić uwagę na zabytki militarne, skansen broni morskiej, oraz Muzeum Obrony Wybrzeża. Ciekawostką jest również połączenie nazwy miasta, która w języku angielskim znaczy piekło i faktu, że kursuje doń autobus linii 666. No cóż, Hel jest niesamowity na całej swojej długości.