Króliki angorskie zaliczane są do rasy królików miniaturowych. Chociaż wymagają szczególnej troski ze strony opiekuna głównie w kwestii pielęgnacji ich futra, są często wybieranymi pupilami hodowanymi w domach. Zaliczają się do grupy najstarszych ras króliczych, bowiem hodowano je już w średniowieczu. Ich długa, puszysta sierść bywa bardzo imponująca a żeby mogła zachować lśniący i zdrowy wygląd należy ją często szczotkować i dbać o zbilansowaną dietę zwierzęcia.
Niektórzy właściciele swoich długowłosych królików decydują się na ich strzyżenie, nie jest to konieczne jednak, codzienne lub wykonywane co drugi dzień czesanie jest koniecznością, nie tylko ze względów estetycznych, ale także z uwagi na zdrowie zwierzaka. Jeśli w jego żołądku zgromadzi się zbyt duża ilość kłębków futrzanych może to spowodować, że zachoruje lub nawet doprowadzić do śmierci.
Angorki występują w wielu kolorach jednak na naszym rodzimym gruncie najpopularniejszymi są te o białym futerku. Tułów tych królików jest walcowaty natomiast głowa krótka i dosyć gruba, oczy mogą posiadać tęczówkę niebieską bądź czerwoną. Niektóre osobniki posiadają wełniste włosy o długości sięgającej nawet 30 centymetrów. Jedną z bardziej charakterystycznych cech królików angorskich samców są pędzelki dłuższych włosów pojawiające się w okolicy pyszczka, na czubku głowy i uszach.
Każdy świeżo upieczony właściciel takiego pupila powinien wiedzieć, że jest on bardziej wrażliwy niż inne rasy jeśli chodzi o ilości podawanego pożywienia. Nie powinno być go za mało ani za dużo. Dlatego ustala się regularne pory karmienia a posiłki obowiązkowo powinny się składać z siana, które podaje się w ilości do 50g dziennie. Dzięki niemu organizm a dokładnie żołądek królika oczyszcza się z nagromadzonego futerka.
Czasami to może nie wystarczyć dlatego trzeba bardzo dokładnie obserwować zwierzaka a także jego odchody, które mogą wyglądać jak koraliki powiązane ze sobą kawałkami włosów. Wtedy trzeba podawać specjalne preparaty wspomagające usuwanie z układu trawiennego sierści, szczególnie w okresie linienia.
Ponadto najczęstszymi czynnikami przyczyniającymi się do występowania choroby u królika są niedostateczna higiena, nieoczyszczone i nieodkażane klatki, zadrapania i skaleczenia, pasożyty różnego pochodzenia. Tak więc królik angorski to nie tylko pluszowy zwierzak w domu, ale wiele obowiązków, które jeśli są należycie wypełniane zapewniają mu radosne i długie życie.