Zielona szkoła – wszystko co musisz o niej wiedzieć

Zielona szkoła – wszystko co musisz o niej wiedzieć

zielone szkoły

Mimo, że szkoła nie zawsze kojarzy się uczniom z czymś interesującym, to istnieje kilka sposobów na to, jak urozmaicić im naukę. Jednym z nich jest zielona szkoła, która w kreatywny i ciekawy sposób może pomóc uczniom przyswoić niezbędną w szkole i życiu wiedzę. Aktywny wypoczynek połączony z nauką to bowiem najlepszy sposób na zaangażowanie dzieci. Zobacz, jak wygląda zielona szkoła i na czym tak właściwie ona polega.

Co to jest zielona szkoła?

Zielone szkoły to nic innego jak wyjazdy, które połączone są z zajęciami lekcyjnymi, ale zorganizowanymi w nieco innej formie niż zawsze. Tego typu wyjazdy odbywają się zazwyczaj w miejscach o bogatych walorach estetycznych i przyrodniczych np. w górach. Uczniowie przez kilka dni mają okazję przebywać w lesie, nad jeziorem, na wsi lub w malowniczym miasteczku.

Ile trwa zielona szkoła?

To ile będzie trwała taka wycieczka, zależy od jej organizatorów. Zazwyczaj jest to kilka dni, ponieważ jest organizowana w trakcie roku szkolnego. Taki trwający od 2 do nawet 7 dni wyjazd to czas, w którym uczniowie nie tylko wypoczywają, ale także uczą się poprzez zabawę i ciekawe zajęcia w terenie.

Jak wygląda dzień w zielonej szkole?

Wielu rodziców, którzy do tej pory nie wysyłali swojego dziecka na tego typu wyjazdy, zastanawia się, jak właściwie wygląda taka wycieczka. Wszystko zależy od miejsca, do którego jedzie dziecko. Inaczej będą wyglądać zielone szkoły w górach, a inaczej te organizowane nad morzem. Zazwyczaj dzień zaczyna się ok. 7- 8 od śniadania. Następnie uczniowie biorą udział w zajęciach, które przypominają te, które odbywają się w szkole. Nie da się jednak ukryć, że są one bardziej elastyczne, a zajęcia mijają bardzo szybko. Po południu uczniowie jedzą obiad i biorą udział w różnych aktywnościach. Zwiedzają miasto, spacerują po okolicy, bawią się w podchody po lesie lub biorą udział w rejsie, jeśli wycieczka odbywa się nad morzem, lub w okolicach jezior.

Dlaczego warto brać udział w zielonej szkole?

Cele takiego wyjazdu mogą być zróżnicowane, jednak najczęściej zwraca się uwagę na takie aspekty jak:

– aktywny wypoczynek w nowy miejscu,

– nauka samodzielności,

– rozbudzenie ciekawości i zainteresowań,

– nauka poprzez zabawę,

– integracja uczniów,

– wartościowe zagospodarowanie czasu, w którym dziecko zdobędzie nowe umiejętności.

Zielona szkoła jest dobrą alternatywą dla wycieczki szkolnej i może zaciekawić większą grupę uczniów. Naszym zdaniem jest to fajny sposób na zorganizowanie uczniom czasu, ponieważ może urozmaicić ich codzienność, a dodatkowo uczy wiele nowych rzeczy.

Dodaj komentarz