Coroczne USG piersi to obowiązek każdej z nas. Jest ono podstawowym badaniem profilaktycznym w kierunku raka piersi, czyli poważnej choroby. Szybko zdiagnozowany nowotwór może być jednak skutecznie leczony. Jak często odwiedzać ginekologa w celu wykonania USG piersi? Kiedy pilnie trzeba przeprowadzić takie badanie? Przeczytaj nasz artykuł i sprawdź!
Ginekolog Kalisz: jak wygląda badanie piersi?
Ginekolog Kalisz wykonuje USG piersi w pozycji leżącej. Pacjentka powinna rozebrać się od pasa w górę i położyć na leżance na wznak, a ręce umieścić za głową.
Całość należy rozpocząć od zbadania piersi palpacyjnie, a dopiero później wykonać badanie USG, rozpoczynając od nałożenia specjalnego płynu lub żelu na głowicę USG. Lekarz przesuwa głowice po skórze piersi, a następnie przechodzi do badania okolic dołów pachowych, dokonując oceny węzłów chłonnych pod pachami.
USG piersi nie jest bolesne i trwa zaledwie kilkanaście minut. Zgłaszająca się na badanie od razu może poznać wynik badania USG.
Jak często robić badanie USG piersi?
Specjaliści informują, że USG piersi należy wykonywać już od 20. roku życia. Jeśli nie występują żadne niepokojące objawy, na spokojnie można je robić co dwa lata. Jednak po ukończeniu 30. roku życia ta częstotliwość powinna ulec zmianie – takie badanie najlepiej przeprowadzać co roku, a po 50. roku życia nawet dwa razy w roku!
Zauważyłaś u siebie niepokojące objawy? Czym prędzej zapisz się na USG piersi!
W większości przypadków zgłaszanie się na USG piersi co roku lub co dwa lata jest jak najbardziej w porządku. Gdy jednak zaobserwujesz u siebie pewne niepokojące objawy, musisz koniecznie jak najszybciej zarezerwować termin u ginekologa. USG piersi jest niezbędne, gdy:
- pojawiły się bóle piersi,
- nagle zmienił się kształt lub doszło do asymetrii piersi,
- występuje wyciek z brodawki sutkowej,
- wyczuwalne są guzy lub zgrubienia.
Nie zwlekaj z badaniem USG w takiej sytuacji. Pamiętaj również, że nie musisz się do niego specjalnie przygotowywać, choć warto nie nakładać żadnych kosmetyków na obszar, który zostanie poddany badaniu, ponieważ może to utrudniać uzyskanie wyraźnego obrazu.
Jeśli wcześniej miałaś już wykonywane badanie ultrasonograficzne, mammografię lub biopsję piersi, możesz zabrać ze sobą wyniki i pokazać je swojemu lekarzowi. Wbrew pozorom to ważne, ponieważ dzięki temu specjalista będzie wiedział, na co powinien zwrócić największą uwagę.
Co więcej, dla swojego komfortu w dniu badania włóż na siebie wygodną bluzkę, dzięki czemu będziesz w stanie łatwo odsłonić górną połowę ciała do badania.