W jaki sposób przekazać 1% podatku

W trzecim sektorze, czyli w organizacjach działających na zasadzie non-profit kwestie finansowania są niełatwym zagadnieniem. Dlatego tak istotny jest jeden procent podatku przekazywany w zeznaniach podatkowych i dlatego co roku trwa rywalizacja o uwagę i serce ogromnej rzeszy ludzi.

Oczywiście nie dla każdej organizacji może być przekazywany 1% z podatku. Musi to być organizacja pożytku publicznego. Aby zakwalifikować się, jako tego rodzaju podmiot, należy charakteryzować się nie tylko określonym profilem działalności, ale także w pełni klarowną sprawozdawczością, do której mogą mieć wgląd wszyscy zainteresowani. Aby zostać organizacją pożytku publicznego i móc otrzymywać jeden procent podatku należy być organizacją pozarządową, która prowadzi działalność dla wyselekcjonowanej pod kątem przebywania w trudnej sytuacji społecznej grupy. Ponadto nie można prowadzić działalności o charakterze gospodarczym, a jeśli już, to dochód w całości trzeba przeznaczać na działania wynikające z przyjętego statutu.

Organizacja pożytku publicznego musi być wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego, posiadać statut oraz organ kontrolny sprawdzający, czy działania zmierzają w określonym kierunku. Trzeba także co roku sporządzać sprawozdanie merytoryczne oraz finansowe.

Tak więc wiele jest kwestii formalnych związanych z funkcjonowaniem organizacji, która może otrzymywać jeden procent podatku. Wiele także wiadomo o działalności, która musi być prowadzona przez podmioty mające status organizacji pożytku publicznego. Działalność musi być prowadzona w określonych przepisami ramach i może sprowadzać się na przykład do pomocy społecznej, działań promujących zdrowie, kulturę, tożsamość narodową, obronność kraju.

Jak się okazuje ludzie w różny sposób decydują, dla której organizacji przeznaczą swoje pieniądze. Niektórzy bardzo uważnie słuchają reklam radiowych i telewizyjnych i ta, która najbardziej zapadnie im w pamięć zostanie wskazana w formularzu PIT. Oczywiście nie jest to jedyna strategia i można skorzystać z baz danych instytucji trzeciego sektora i dostępnych tam opcji wyszukiwania.

Dodaj komentarz