Jak skutecznie uczyć się języków obcych?

Nauka języka obcego to przygodna na całe życie. To właśnie dzięki niej masz możliwość swobodnego komunikowania się poza granicami własnego państwa. Im więcej znasz języków obcych – tym lepiej dla Ciebie. Nabycie takich umiejętności otwiera zupełnie nowe perspektywy, a świat stoi dla Ciebie otworem.

Opanowanie języka obcego to praktyczna umiejętność

Na pewno pamiętasz swoje pierwsze lekcja jazdy samochodem lub też inną czynność, której opanowanie sprawiało Ci na początku problemy. W miarę systematyczności ćwiczenia nowej umiejętności zaczynała Ci ona wychodzić coraz bardziej naturalnie.

Z nauką języków obcych jest dokładnie tam samo. Im więcej ćwiczyć, tym skuteczniej zapamiętujesz i wyrabiasz w sobie naturalny nawyk używania języka. Aby jednak ułatwić sobie tę praktykę, należy wybrać taki sposób nauki, aby był on jak najbardziej dopasowany do metod naszego stylu nauki.

Nauka języków obcych dla wzrokowców i słuchowców

Jeżeli jesteśmy typowymi wzrokowcami, to musimy zadbać o to, abyśmy uczyli się języka obcego przede wszystkim wzorkiem. W tej metodzie skuteczne efekty może przynieść nam czytanie obcojęzycznych książek, artykułów oraz czasopism. Za każdym razem, gdy napotkasz nieznane słówko – sprawdzaj jego znaczenie i zapisuj je sobie. Dzięki tej regularnej praktyce zakres Twojego słownictwa będzie stale się poszerzał.

Nieco innym sposobem na przyswajanie przez nas wiedzy jest słuchanie oraz mówienie. Jeśli więc jesteś typowym słuchowcem, to powinieneś skupić się przede wszystkim na słuchaniu. W tym celu niezwykle pomoce będzie bieżące słuchanie zagranicznych stacji radiowych, audiobooków, oglądanie ulubionych filmów, czy seriali – ale bez dubbingu. Jeżeli jesteś natomiast fanem karaoke – to w tej kwestii także masz tu pole do popisu. Ten sposób nauki języka obcego pomoże Ci się z nim osłuchać, dlatego staraj się jak najwięcej praktykować tę czynność.

Trzy zasady, których musisz się trzymać

Podczas nauki języka obcego pamiętaj, że oprócz metody nauki istotna jest systematyczność, różnorodność, a także zachowany balans. Oznacza to, że musisz konsekwentnie trenować. Najlepszym wyjściem będzie zatem ustalenie sobie częstych, ale dość krótkich dawek czasowych na naukę. Nie zapomnij przy tym o zapewnieniu sobie różnorodności nauki – w kółko powtarzana jedna i ta sama czynność, dość szybko zniechęci Ciebie do dalszego poszerzania wiedzy. Dlatego staraj się zamiennie czytać, słuchać, a nawet pisać oraz mówić w języku, który chcesz opanować. W tym wszystkim pamiętaj jednak o zachowaniu balansu tj. czasu przeznaczonego na naukę oraz odpoczynek. Nie jesteś przecież maszyną, która ma pracować przez cały czas na najwyższych obrotach.

Dodaj komentarz