Bezpieczny hosting – czyli jaki?

Bezpieczny hosting – czyli jaki?

Przeglądanie zasobów internetowych może być niebezpieczne, szczególnie dla osób, które nie są świadome czyhających na nie zagrożeń. Niestety nie brakuje cyberprzestępców, którzy tylko czekają na to, aby przejąć cudze dane wrażliwe i zrobić z nich użytek. Właściciel strony powinien zadbać o to, aby wybrać bezpieczny hosting, należycie zabezpieczyć dane osób korzystających z serwisu. W przeciwnym razie trzeba liczyć się z wieloma problemami w niedalekiej przyszłości. Czas zastanowić się nad tym, od czego tak naprawdę zależy bezpieczeństwo w usłudze hostingowej.

Po czym można poznać bezpieczny hosting?

Bardzo ważną kwestią jest to, aby wybrana firma hostingowa zapewniała kopie bezpieczeństwa. Jest to zabezpieczenie przed utratą wszystkich danych na skutek różnych zdarzeń. Zapoznać trzeba się z zasadami tworzenia kopii zapasowych, niektóre firmy wyznaczają konkretne godziny, w których można je robić ręcznie. Znaczenie ma to, jak często są wykonywane kopie i przez jaki czas utrzymywane. Jeśli ktoś chce zadbać o bezpieczne przeglądanie strony, uchronić się przed wyciekiem podawanych na niej danych, to powinien wybrać hosting z certyfikatem SSL. Unikać należy wchodzenia na strony www, które nie posiadają takiego zabezpieczenia. Przeglądarki wyświetlają nawet komunikaty przestrzegające przed wejściem na niezabezpieczoną stronę. Jeśli nie jest to hosting z SSL, to można być pewnym tego, że połączenie pomiędzy stroną a użytkownikiem nie będzie szyfrowane. Oznacza to, że osoby niepożądane mogą przechwycić dane wrażliwe i je wykorzystać. Wysłane dane mogą być także zmieniane bez wiedzy użytkownika. Wystarczy zainstalować hosting SSL, aby tego typu zagrożenia zostały całkowicie wyeliminowane. W zależności od firmy hostingowej, certyfikat SSL może być użytkowany za darmo lub odpłatnie. Każda dobra oferta hostingowa powinna zawierać bezpłatne certyfikaty.

Na co zwracać uwagę przy wyborze hostingu?

Podczas wybierania hostingu należy mieć na uwadze antyspam. Niechciane wiadomości przychodzą praktycznie każdego dnia, czasem w ogromnych ilościach. Istotne jest to, aby mieć solidny system antyspamowy z możliwością skonfigurowania go zgodnie ze swoimi potrzebami i oczekiwaniami. W przypadku dobrego hostingu można liczyć na Imunify360, czyli system do wykrywania zagrożeń. Jest to skuteczne narzędzie pozwalające uchronić się przed rozmaitymi atakami internetowymi, malware. Imunify360 składa się z wielu zabezpieczeń, jego baza jest cały czas aktualizowana, wzbogacana o nowe zagrożenia. Na bezpieczeństwo hostingu wpływa również Modsecurity, czyli specjalne oprogramowanie pełniące rolę zapory sieciowej, blokujące zagrożenia działanie serwisu. Bardzo ważny jest Anty DDoS, który chroni przed atakami cyberprzestępców. Warto też sprawdzić, czy firma hostingowa oferuje dwuskładnikowe uwierzytelnienie, czyli dodatkowe zabezpieczenie chroniące przed wykradaniem danych. 2FA może mieć postać uwierzytelnienia dwuetapowego lub logowania dwuetapowego. Zabezpiecza dostęp do zasobów i mocno utrudnia przejęcie danych używanych podczas logowania do serwisu

Dodaj komentarz