Monitoring domu

Mimo, iż wielu właścicieli prywatnych posesji decyduje się na ochronę domu, jednak opcja zakładająca monitoring domu nadal jest mniej popularna od opcji systemów alarmowych opartych na mniej wyrazistych elementach zabezpieczających. Monitoring bowiem kojarzyć się może nie tylko z zabezpieczeniem, ale również zmniejszeniem poczucia prywatności samych mieszkańców zabezpieczonego obiektu. Prawdopodobnie ten aspekt jest jednym z czynników, z powodu których monitoring nie cieszy się jeszcze zadziwiającą popularnością wśród użytkowników domowych zabezpieczeń. Nadal najpopularniejsze są systemy alarmowe lub proste alarmy.

Zestawy do monitoringu domu nabywane są zwłaszcza przez zamożnych właścicieli domów na posesjach o dużej powierzchni, które bardzo trudno ochraniać za pomocą tylko i wyłącznie systemu alarmowego. Dzięki sprzężonemu systemowi kamer można objąć ochroną niemal każdy skrawek posesji.

Bardzo ważnym aspektem działania monitoringu jest możliwość zapisu nagrania, które w razie włamania i późniejszego dochodzenia przez właściciela swoich praw w sądzie stanowi doskonały dowód popełnienia przestępstwa oraz ewentualnej identyfikacji samego sprawcy.

Monitoring domu jednorodzinnego jest zazwyczaj bardzo widoczny. Jest to bardzo ważne ze względu na realizację prewencyjnej funkcji systemu alarmowego. Najlepszy alarm to taki alarm, który zapobiega włamaniu, a nie tylko informuje, że miało ono miejsce. Monitoring nadal wzbudza wśród przestępców respekt, ponieważ bardzo trudno jest sobie z nim poradzić.

Monitoring obiektów nadal jednak obejmuje przede wszystkim obiekty, które nie stanowią prywatnych posesji mieszkalnych. Najczęściej kamery widzi się w sklepach, biurach i innych punktach usługowo-handlowych.