Nieruchomości można wycenić na dwojaki sposób: samodzielnie bądź przy pomocy profesjonalisty, czyli pośrednika rzeczoznawcy majątkowego. Obowiązującą moc prawną będzie miała jedynie ta zrealizowana przez rzeczoznawcę. Tak naprawdę wybór opcji zależy tylko od tego, do czego posłuży takowa wycena.
Jeżeli decydujemy się na zakup nieruchomości lub oszacowanie jego wartości, można posłużyć się wiedzą pośrednika lub zrobić to samodzielnie. Rzeczoznawca majątkowy wkracza do akcji, gdy potrzebujemy stworzyć operat szacunkowy.
Kiedy decydujemy się na samodzielną wycenę nieruchomości powinniśmy rozpocząć od analizy danych gromadzonych i upublicznianych przez Związek Banków Polskich. Mimo iż większość oczekiwanych przez nas informacji jest bezpłatna, to za niektóre trzeba dodatkowo zapłacić ( mniej więcej 30zł za raporty z miast powiatowych). Kiedy natomiast oczekujemy precyzyjnej i rzetelnej wyceny powinniśmy zdecydować się na zaangażowanie fachowca w postaci pośrednika. Na co dzień zajmuję się szacowaniem wartości nieruchomości dlatego posiada wiedzę odnoście trendów i cen panujących na rynku. Wyceny dokonuje praktycznie za pomocą trzech technik.
Po pierwsze może zdecydować się na szybką metodę porównania cen mieszkań i lokali o podobnych parametrach, standardzie czy lokalizacji. Po drugie może zdecydować się na metodę odtwórczą. Polega ona na oszacowaniu prawdopodobnego zysku z nieruchomości np. z wynajmu. Trzecią możliwością jest wycena poszczególnych części lokalu. Pośrednik zajmuje się tym tematem na bieżąco, dlatego wykonana przez niego wycena będzie aktualna z tymi obecnymi na rynku rzeczoznawca z kolei zajmuje się bardziej skomplikowanymi zadaniami. Jego obecność wymagana jest przy sprawach spadkowych, dla różnorodnych celów bankowych, przy podziale majątku w trakcie rozwodu czy dla wymogów Urzędu Skarbowego.