Na co jest jeżówka purpurowa?

Jeżówka purpurowa jest rośliną ozdobną, bardzo często spotykaną w przydomowych ogródkach oraz na rabatach kwiatowych. Jej cechą charakterystyczną jest wypuszczanie pięknych, różowo-purpurowych kwiatostanów, które na pędach rośliny obecne są od lipca aż do października. Wiele osób cieszy się jedynie jej walorami wizualnymi, niemniej jednak zielarze oraz miłośnicy darów natury doskonale znają jej właściwości lecznicze.  Na co stosuje się jeżówkę purpurową? Co warto wiedzieć o tej roślinie?

Jeżówka purpurowa – charakterystyka rośliny

Jeżówka purpurowa jest rośliną wieloletnią, która z botanicznego punktu widzenia należy do rodziny astrowatych. Roślina, w naturalnych dla siebie warunkach porasta tereny Ameryki Północnej oraz Azji, niemniej jednak jej przewiezienie do Europy sprawiło, że z powodzeniem hodowana jest również w ogródkach w klimacie umiarkowanym. Roślina wyróżnia się dość wysokim wzrostem, który wynosi nawet 1,5 metra, a także ciekawymi, bujnymi kwiatostanami, które wybarwiają się na purpurowy lub różowy kolor. Płatki jeżówki posiadają długi, wąski kształt, natomiast ich środek jest mocno wypukła i kolczasty.

Poza możliwością uprawy w przydomowym ogródku, jeżówka purpurowa doceniana jest za swoje zastosowanie w medycynie naturalnej i ziołolecznictwie. Jej walory zdrowotne oraz niebywałą wartość leczniczą dostrzeżono już na początku XX wieku, a w celach medycznych wykorzystuje się głównie ziele jeżówki oraz jej korzeń. Preparaty wytworzone z części rośliny, czyli syropy, nalewki czy też tabletki są stosowane w celu łagodzenia objawów przeziębienia, a także w przypadku posiadania trudno gojących się ran i oparzeń.

Na co stosowana jest jeżówka purpurowa?

Jeżówka purpurowa jest rośliną, szeroko wykorzystywaną w medycynie naturalnej. Surowcem leczniczym jeżówki jest przede wszystkim korzeń oraz ziele jeżówki, które w celach medycznych powinno być pozyskiwane w drugim oraz trzecim roku uprawy. Naziemne części rośliny zwykle przekształcane są na sok, ekstrakt lub syrop, natomiast korzeń poddawany jest procesom suszenia, dzięki czemu zachowuje wszelkie wartości lecznicze.

Na jakie dolegliwości i schorzenia stosowana jest jeżówka purpurowa?

  • w walce z przeziębieniem,
  • w celu usunięcia z organizmu patogenów chorobotwórczych, czyli wirusów, bakterii oraz grzybów,
  • wspierająco na funkcjonowanie układu immunologicznego,
  • wspierająco na funkcjonowanie układu pokarmowego,
  • w celu złagodzenia dolegliwości żołądkowych, jak niestrawność, zaburzenia przemiany bakterii, brak odpowiedniej ilości soku żołądkowego,
  • w walce z bólem, szczególnie polecana jest w walce z bólem zębów,
  • napotnie, w zwalczaniu gorączki i stanów zapalnych,
  • w celu pomocniczym w gojeniu ran oraz oparzeń.

Jeżówka purpurowa jest rośliną o działaniu leczniczym. Jej medyczne zastosowanie jest związane ze składem chemicznym korzenia i ziela rośliny, w którym obecne są przeciwutleniacze, olejki eteryczne, a także związki aktywne biologicznie, jak glikozydy oraz flawonoidy. Jej stosowanie zgodnie z zaleceniami producenta preparatu jest bezpieczne i nie prowadzi do zaburzeń w funkcjonowaniu ustroju.

Dodaj komentarz