Praca oraz nauka zdalna, będące efektem pandemii COVID-19 sprawiły, że z jednej strony znaleźliśmy więcej czasu na rozwijanie nowych pasji, a z drugiej dość mocno ograniczyliśmy aktywność fizyczną. Konsekwencją tego ostatniego stały się nadprogramowe (i z całkowitą pewnością nieplanowane) kilogramy, które niejedną osobę wpędzają w kompleksy.
Nadchodząca wiosna to zatem idealny czas na to, aby wziąć się za siebie i zadbać o zdrową oraz odpowiednio zbilansowaną dietę. O czym należy pamiętać? Jakie diety sprawdzają się najlepiej? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz poniżej. Zapraszamy!
Co powinna uwzględniać Twoja dieta?
Dieta diecie nierówna – niektóre skupiają się na restrykcyjnych zasadach, które co prawda pozwalają szybko zgubić zbędne kilogramy, jednak nie zawsze są dla nas zdrowe. Inne natomiast dostarczają do organizmu niezbędnych składników odżywczych, ale wymagają nieco większej cierpliwości i czasu. Kluczem do zmniejszenia cyferek na wadze jest zatem znalezienie złotego środka, który z jednej strony pomoże nam zdrowo schudnąć.
Według wielu specjalistów prawidłowa redukcja masy ciała powinna zakładać, że przez 7 dni gubimy około 1 kg masy naszego ciała. Warto zatem zadbać nie tylko o prawidłowe wyliczenie zapotrzebowania energetycznego naszego organizmu, ale także o dostarczenie cennych minerałów, witamin, węglowodanów, białek, zdrowych tłuszczów i oczywiście wody. Jeśli zależy nam na spektakularnych efektach, do stosowanej diety warto włączyć regularną aktywność fizyczną. Na początku mogą to być spacery, a z czasem jazda na rowerze, fitness, bieganie, czy wreszcie pójście na tak długo odwlekaną w czasie siłownię.
Chudnij cierpliwie i z głową!
Lista najpopularniejszych diet na redukcję masy ciała nieustannie się zmienia. Część z odchudzających jadłospisów wymaga całkowitej rezygnacji ze spożywania mięsa, a inne z pieczywa. Oczywiście, każda z nich jest na swój sposób dobra. Decydując się jednak na dobrowolną rezygnację z części składników w naszej diecie, musimy pamiętać o ich uzupełnianiu w inny sposób. Nie możemy dopuścić do sytuacji, w której całkowicie pominiemy przyjmowanie węglowodanów, czy białka. Bez nich nasz organizm przestanie prawidłowo funkcjonować, co z kolei może wpłynąć nie tylko na pogorszenie samopoczucia, ale i również samego zdrowia.
Wcale nie mniejsze znaczenie w odchudzaniu ma także wyznaczanie sobie celów i nieprzeciążanie organizmu. Jeżeli decydujemy się na wykonywanie ciężkich i dość wymagających ćwiczeń (np. interwałów), to lepiej nie wykonywać ich codziennie – zwłaszcza na początku. W przeciwnym razie dość szybko się zniechęcimy, a nie o to nam chodzi. Wszystko małymi kroczkami – bez rzucania się od razu na głęboką wodę.